Paris’te renkli Soykırım inkarı
Paris’te renkli Soykırım inkarı

Paris’te Nazi propagandacısı Andre Zucca tarafından gerçekleştirilen 1940-1944 yılları arasında Nazi işgali altındaki Paris yaşamını anlatan renkli fotoğraf sergisi gerçeği yansıtmaması nedeni ile büyük tepki uyandırdı.

Nazi Propaganda dergisi Signal’de fotoğrafçı olarak çalışan Andre Zucca’nın Paris’te 1940-1944 yılları arasında Alman kuşatması altındaki Paris’in günlük hayatını renkli resimlerle anlatan fotoğrafların sergisi büyük tepki gördü. Paris Tarih Kütüphanesi’nde düzenlenen fotoğraf sergisindeki resimlerin 1940lı yılların Paris’ini renklerle anlatırken Yahudilerin aynı dönemde yaşadığı zorlukları görmezden gelmesi, gerçeğe çok uzak olması nedeni ile büyük tepki gördü ve iptali düşünüldü. Ancak sonuç olarak tarihçilerin o döneme ait yorumlarının fotoğraflara eklenerek sergilenmesi kararlaştırıldı.

Zucca’nın fotoğraflarında Doğu Avrupa’daki Yahudiler ölüm kamplarına gönderilirken Paris halkının hiçbir şeyden etkilenmeyerek parklarda ve caddelerde keyifli zaman geçirmesi yansıtılıyor. 270 fotoğraftan oluşan tüm sergide sarı yıldız takan Yahudi görüntüsü de sadece iki kez rastlanıyor. Ancak tarihçiler, Zucca’nın Nazi propagandasına hizmet ettiğini, bu nedenle sadece güzel görüntüleri objektifine yansıttığını, o dönemlerde bulunması çok zor olan renkli filmleri kullanmasının da bunun en iyi kanıtı olduğunu vurguluyorlar.

“Kuşatma altındaki Parisliler” adlı sergi 1 Temmuz’a kadar halkın gösterimine sunulacak.