ABD’li Yahudilerden Pekin Olimpiyatları’na protest

ABD’li Yahudi liderler Pekin’de yer alacak yaz olimpiyatlarını protesto edecek.  Çarşamba günü yayınlanacak bildiride sebep olarak Çin’in İran, Suriye ve  terörist grup Hamas ile olan yakın ilişkisinin yanı sıra Çin’in insan hakları ihlalleri ve Tibet yer alıyor.  Şimdiye kadar kararnameyi 175 haham ve cemaat yetkili imzaladı. 

Bildiride “ Çin Hükümeti’nin Sudan’ın hükümetine olan desteğinden, Tibet’teki insanlara olan kötü davranışlarından, İran, Suriye ve Hamas ile olan yakınlığından ve kendi vatandaşlarından temel hakları mahrum etmesinden dolayı çok rahatsız oluyoruz,” ifadeleri yer aldı. Bildiride ayrıca Holokost’ta müttefik zannettikleri ülkeler tarafından yalnız bırakıldıklarını, bu sebepten dolayı haksızlıklara karşı konuşmak zorunda oldukları da yazıldı. 

ABD Holokost’u Anma Konseyi eski Başkanı Rav Yitz Greenberg, bildiriyi imzalayanların Çin Hükümeti’ni Nazi rejimine eşit tutmadıklarını fakat Çin’in Almanya’nın 1936 Olimpiyatları’nda yaptığı gibi, olimpiyatları bir halkla ilişkiler aracı olarak kullandığını söyledi. 

Bildiri, ikisi de Ortodoks Yahudisi olan Rav Haskel Lookstein ve Greenberg tarafından organize edildi.   ABD’deki önemli Yahudi kuruluşları tarafından imzalanan bildiriyi imzalayanlar arasında Reform Yahudiliği Birliği Başkanı Rav Eric Yoffie, Amerika Yahudi Kongresi’nden Neil Goldstein ve Richard Gordon, Hahamlık Asamblesi’nden Rav Joel Meyers ve Konservatif  Hahamlar Birliği’nin üyeleri yer alıyor. 

Boykotun işe yarayacağından şüpheli olan yetkililer, İsrailli ve tüm dünyadaki Yahudi sporcuları boykota katılmaya çağırıyor.  Boykot, Çin ile ticaret yapan ve politik ilişkileri olan İsrail için güç bir durum yaratacak.