Holokost, İsrail’de ulusal törenlerle anıldı
Holokost, İsrail’de ulusal törenlerle anıldı
Holokost Anma Törenleri İsrail’de geniş katılımla gerçekleşti. Yad Vaşem ve Knesset’te düzenlenen ulusal törenlerin yanı sıra, ülkenin her yerinde küçük çaplı törenlerin yanı sıra sayısız etkinlik de gerçekleşti

1 Mayıs Perşembe günü Holokost Kurbanları Anma Günü, İsrail’de sabah saatlerinde sirenlerin çalması ile başladı. Sabah saat 10:00’da iki dakika boyunca çalan sirenler tüm İsrail’de hayatı ve trafiği durdurdu. Araçlarından inen sürücüler, başları önce, Holokost’ta hayatını kaybedenleri bir kez daha andılar.

İsrail Meclisi Knesset’te düzenlenen devlet töreninde ise tüm İsrail Kabinesi, milletvekilleri ve Holokost kurtulanları hazır bulundu. Törende söz alan İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres, Başbakanı Ehud Olmert, Savunma Bakanı Ehud Barak ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, 2. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden tanıdıkları ailelerin isimlerini dile getirdiler.

Başbakan Olmert, eşi Eliza’nın ailesinden Holokost’ta ölenlerin isimlerini sayarken, Peres kendi ailesinden ve akrabalarından isimler saydı. Ehud Barak, annesinin ailesinden Soykırım’da hayatını kaybedenlerin isimlerine yer verirken, Livni savaş sırasında Almanlara karşı savaşan kadınların isimlerini sayarak, kadın kahramanları bir kez daha onurlandırdı.

Holokost Anma Günü kapsamında İsrail’deki ilk etkinlik ise geçtiğimiz Çarşamba akşamı Yad Vaşem Müzesi’deki anma töreni oldu. Törende söz alan Başbakan Olmert, sözlerinde Holokost inkarcılarını eleştirdi. Olmert; “Halen Holokost’u inkar edenlerin seslerini duyuyoruz. İnkarcılara, nefreti aşılayanlara ve kötülükle işbirliği yapanlara söyleyeceğimiz tek bir şey vardır; Holokost yeniden yaşanmayacaktır!” dedi.

Kalabalık bir seyirci topluluğuna konuşan Başbakan Olmert; “Ölüm fabrikalarının kapatılmasının ardından 63 yıl geçti ancak Holokost’un boyutları halen insan aklının alabileceğinden çok fazla.”

Aynı törende söz alan Devlet Başkanı Peres de konuşmasında dünya liderlerine Holokost’un yeniden yaşanmaması için modern dünyanın tehditlerine karşı harekete geçme çağrısında bulundu.

Kudüs’te bulunan Yad Vaşem Holokost Anma Merkezi’ndeki tören kurbanların anısına mumların yakılması ile başladı. Mumları Olmert ve Peres’in yanı sıra kendisi de bir Holokost kurtulanı olan Yad Vaşem Konseyi Başkanı Yosef Lapid de yaktı. Bunun yanı sıra, altı Holokost kurtulanı hayatını kaybeden altı milyonu temsilen birer mum yaktılar. Tören sırasında, Varşova Gettosu kurtulanı Şamuel Gogol’un kurduğu çocukların oluşturduğu armonika korosunun sunumu beğeni ile karşılandı.

Holokost Anma Günü’ndeki diğer etkinlikler;

• Yosef v’Echad müzik grubu, Holokost anma ile ilgili şarkıları etnik yorumlarla yeniden değerlendirerek bir müzik sunumu gerçekleştirdiler.

• Ülkenin değişik bölgelerinden 1500 ilkokul öğrencisinin duygularını yansıttığı resimleri sergilendi.

• U’vacharta B’Chaim fotoğraf sergisi, yaşadıklarını okullarda paylaşan Holokost kurtulanlarına adandı. Her kurtulan, sergiye kendi fotoğraf albümünden üç resim ile katıldı.

• Gençlik dernekleri de ülkenin değişik şehirlerinde anma törenleri düzenlediler.