Toplumdan haberler...
Toplumdan haberler...

Minix Anaokulu’nun Pony Club gezisi

Ulus Özel Musevi Okullarına bağlı olarak Suadiye’de iki senedir hizmet veren Minix Anaokulu öğrencilerine öğretilen konuları gezilerle pekiştirmeye önem vermekte. Geçtiğimiz haftalarda ‘Hayvanlar’ konusunun işlendiği Minix’te konuyla ilintili olarak Pony Club’a bir gezi düzenlendi. Gezinin amacı çocukların ponylere binmesi, atların yaşadıkları ortamı gözlemleyip onları beslemesi idi.

Gezi çocuklar açısından oldukça heyecanlı ve keyifli geçti. Üzerlerine bindikleri ponylerin isimlerini öğrenen öğrenciler bir süre sonra çeşitli hareketler yaparak hayvanlarla kaynaşıp ata binme sporu ile tanışmış oldular.

Balat Or-Ahayim Hastanesi’nde Anneler Günü etkinlikleri

9 Mayıs- 31 Mayıs tarihleri arasında  Balat Or-Ahayim Hastanesi’nde Anneler Günü kapsamında kadın sağlığı, sağlıklı beslenme ve güzellik  konularının işleneceği etkinlikler düzenlenecek.

Hastane yetkilileri yaptıkları açıklamada özellikle 40 yaş üstü bayanların meme kanseri riskiyle ilgili çektirmeleri gereken Mamografi için Sosyal Güvenlik Kurumlulardan 9- 31 Mayıs tarihleri arasında bir fark ücreti alınmayacağını belirttiler.

Etkinliklerin ilk günü olan 9 Mayıs Cuma saat 13:00‘da gerçekleşecek olan‘ Bizim Çocuklarımızın Anneleri ‘’ kokteyline annelik heyecanını Or-Ahayim Hastanesi’nde yaşamış olan tüm anneler davetli olacak. Aynı gün 13:30 – 16:00 saatleri arasında Cildiye Uzmanı Prof. Dr. Binnur Tüzün yaşamın izlerini silen gençlik iksiri Botox konusunda katılımcıları aydınlatacak ve kampanyalar hakkında bilgi verecek. Kadın hastalıkları ve Doğum uzmanı Op. Dr. Orhun Ergin  kadın sağlığına ilişkin  soruları yanıtlayacak, Uzman Fizyoterapist Hayrettin Horoz doğum öncesi ve doğum sonrası fizyoterapi uygulamaları ve egzersizler konusunda, Diyetisyen Buket Sözan da her yaş döneminde ki bayanların sağlıklı beslenmelerine ve formda kalmalarına ilişkin yöntemleri sunacak.

Organizasyon Sorumlusu: Saadet Kandur

Tel: (0212 ) 491 00 00 (1709)

Ulus Özel Musevi Lisesi, 8. İstanbul Felsefe Günleri’ndeydi

Ulus Özel Musevi Lisesi 5 Nisan  tarihinde Bahçeşehir Koleji’nde Felsefe Öğretmeni Handan Aydın’ın koordinatörlüğünde gerçekleşen “İnsan” konulu 8. İstanbul Felsefe Günlerine katıldı. Bu etkinlikte lise öğrencilerinden Işık Zakuto, Felsefe Öğretmeni Asım Erhanezer’in eşliğinde “Mevlana” konulu bir sunum yaptı.

Işık Zakuto, etkinliğinin hazırlık aşamasında Salvo Kohen ile birlikte Galatasaray Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kenan Gürsoy ile “Mevlana” hakkında bir röportaj yaptı ve bu röportajda elde edilen değerli bilgilerin ışığında Mevlana’nın Mesnevi’sinden seçilen öykülerden oluşan sunumunu gerçekleştirdi.

Golden Age’in DYD faaliyeti

Golden Age Komisyonu Pesah öncesi faaliyetini 10 Nisan’da DYD’de gerçekleştirdi. Şişli ve Kurtuluştan 40 Golden Age dostunun katıldığı, çay ikramlarıyla başlayan günde ilk konuşmacı Komisyon Hanımlarından Lili Değerli mikrofona geldi. Değerli, bazıları şimdiki nesil tarafından bilinmeyen, fakat katılımcı neslin çok iyi bildiği Yahudi yaşantıları ve Pesah geleneklerini Judeo Espanyol dilinde anlattı. Dinleyenler de anıları canlanarak zaman zaman kendi yaşadıklarından örnekler verdiler. Ardından, Dernekler Masası Başkanı Tuna Alkan’ın aracılığıyla Golden Age faaliyetine konuşmacı olarak konuk olan, Diaspora Cemaatleriyle çalışan Uluslar arası profesyonel İngiliz eğitimci Steve Israel kürsüye çağrıldı. Kendisi Yahudi geleneklerinin gelecek nesillere aktarılmasının önemini, bu konuda büyükanne ve büyükbabalara düşen görevleri hikayeler ve örneklerle anlattı. Konuyla yakından ilgilenen katılımcılar da kendisine sorular sorup görüşlerini dile getirdiler. İngilizce – Türkçe tercümanlığı yine Komisyon Hanımlarından Sandra Bilmen yaptı. Konuşmanın sonunda Meri Maya, İsrael’e bir teşekkür mektubu sundu.

GKD’nin geleneksel kermesi

Göztepe Kültür Derneği’nin Geleneksel Bahar Kermesi Anneler Günü öncesi Ramada Plaza Oteli’nde gerçekleşecek. Dernek yetkilileri herkesi orada görmekten mutluluk duyacaklarını belirttiler.