Barış yolu Ankara’dan geçiyor
Barış yolu Ankara’dan geçiyor
Suriye ve İsrail ile iyi ilişkiler içinde olan Türkiye, sekiz yıl sonra iki ülke arasındaki barış görüşmelerini kaldığı yerden başlatmayı hedefliyor. Bunun ilk adımı olarak Başbakan Erdoğan Şam’da Suriye Devlet Başkanı Başer Esad ile görüştü

İsrail ve Suriye arasında, Golan Tepeleri konusunda uzlaşmaya varılamamasından dolayı, en son 2000 yılında kesintiye uğrayan görüşmeler, Türkiye arabuluculuğunda yeniden canlandırılmaya çalışılıyor. 

Geçtiğimiz hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye ziyaretinin hemen öncesinde İsrail tarafı bir mesaj göndererek İsrail’in Golan’dan çekilebileceğini belirtti. Ziyaret sırasında Suriye Devlet Başkanı Başer Esad İsrail’in Golan’dan çekilmesi durumunda barış anlaşmasına imza atabileceklerini belirtti.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan görüşme sonrası yaptığı açıklamada İsrail ile Suriye arasında bir barış anlaşmasına ulaşmak için daha yolun başında olduklarını fakat Ankara’nın iki ülke arasında diyalogu sağlamak için arabuluculuk görevine devam edeceğini duyurdu. İsrail ve Suriye arasındaki temasın bir süre daha Türkiye üzerinden gerçekleştirileceğini belirten Babacan bir yıldır devam eden diplomatik trafiğin son birkaç ayda oldukça hızlanmasının doğrudan görüşmelere başlamak için ümit verici olduğunu sözlerine ekledi.