28 yil sonra yeniden: Hisseli Harikalar Kumpanyasi
28 yil sonra yeniden: Hisseli Harikalar Kumpanyasi
Aylin YENGİNHiç unutmuyorum, 1979 senesiydi (yaşımı belli etmemek adına, o dönemde kaç yaşında olduğumu söylemeyeceğim), annemin eline sıkı sıkıya yapışmış Şan Tiyatro`sunun kapısından içeri girmiştik ve Hisseli Harikalar Kumpanyası Açmıştı Perdesini! Bu benim hayatımda izlediğim ilk müzikaldi ve tam üç
1979’dan 1982 yılına kadar, Türkiye’nin dört bir yanında, 600’ü aşkın temsil gerçekleştiren müzikalde, o dönem Erol Evgin, Nevra Serezli, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Mehmet Ali Erbil, Turgut Boralı ve İlyas Salman rol alıyordu. 40 kişilik kadrosu, kostümleri, dekoru ve müzikleri ile zamanının en büyük yapımı olan Hisseli Harikalar Kumpanyası, sahnelendiği sürece manşetlerden inmedi. Aradan 28 yıl geçtikten sonra aynı oyunu – üstelik eski ve yeni kadrosundan sanatçılar ve Ethel Mulinas Araf ve Jinet Bahar gibi tanıdık yüzlerle – izlemenin bana nasıl bir haz verdiğini size anlatmam. Çocukluk günlerime geri döndüm adeta… Zaten 28 Haziran Perşembe akşamı Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nu dolduran 4000’e yakın izleyicinin büyük bir bölümü, tıpkı benim gibi çocukluk anılarını yâd etmek isteyenlerden oluşuyordu.
Henüz izlememiş olanlar için, Anadolu’daki bir çadır tiyatrosunda geçen Hisseli Harikalar Kumpanyası’nın konusu kısaca şöyle: Kumpanyanın assolisti, büyük bir gazinoya transfer olunca, acil olarak bir assolist bulunması gerekir ve bu görev için Çaycı Cafer (Mehlika Caferiye) seçilir. Ancak kumpanyanın gösteri yaptığı köyün ağası yeni assoliste aşık olunca, işler bir anda karışır… Aslında konu oldukça sıradan değil mi? Bence müzikali bu denli ölümsüz kılan, müzikleri: Melih Kibar ve Çiğdem Talu ikilisinin büyük başarısı!
Haldun Dormen’in yazıp yönettiği müzikalin 2007 versiyonunda Erol Evgin yine başrolde. Ve aradan geçen onca yıla rağmen, performansı gençlere taş çıkartacak kadar iyi! Evgin’e Ayça Varlıel eşlik ediyor. Ayrıca Ayşen Gruda, Ruhsar Öcal, Kartal Kaan, Nuri Gökaşan, Selahattin Taşdöğen, Umut Kurt, Nazlı Tosunoğlu ve Ezgi Mola gibi ünlü isimler de rol alıyor. Hisseli Harikalar Kumpanyası’nın dekorunu Osman Şengezer, kostümlerini Güler Yiğit hazırlamış. Erol Evgin ile 10 yıldır birlikte çalışan Firuz İsmailov, hem piyano çalıyor hem de orkestrayı yönetiyor.  Orijinal hali korunarak güncellenen oyunda, sanatçılar, dansçılar, orkestra ve teknik ekip ile birlikte yaklaşık 50 kişilik bir kadro görev alıyor.
Gelelim, koltuklarımın en çok kabardığı, arkadaşlarımla en çok gurur duyduğum bölüme… Hisseli Harikalar Kumpanyası’nın ilk halini izleyenler Tombul Kuğular grubunun yaptıkları o unutulmaz oryantal ezgili Kuğu Gölü balesini hatırlayacaklardır. O dönem Tombul Kuğular’ı rahmetli Adile Naşit, Belkıs Dilligil ve Asuman Arsan canlandırmıştı. 2007 versiyonunda ise Ethel Mulinas Araf, Jinet Bahar ve Rasim Öztekin’in kızı Pelin Öztekin bu rolleri üstenmişler, hem de çok büyük bir başarıyla! Yıllarca YSK ve DYD sahnelerinde amatör olarak izlemeye alışkın olduğumuz Ethel (gerçi Ethel’i daha önce de profesyonel olarak izleme şansına sahip olmuştuk!) ile Jinet’i bu kez böylesine profesyonel bir organizasyonda görmek bana büyük bir mutluluk verdi. İçimizde ne cevherler varmış…
Ekip şu sıralar Antalya, Bodrum, Bursa ve Çeşme'yi kapsayan çok uzun ve yorucu bir turneye hazırlanıyor – 100 oyundan söz ediyorlar! Turneye çıkmadan önce 19 ve 20 Temmuz 2007 tarihlerinde, Parkorman'da iki kez sahneye çıkacaklar. Biletler tükenmeye başlamış, acele etmenizde yarar var. Ama izlemeyenler üzülmesin, aldığım " tüyolara" göre yaz sonunda yeniden İstanbul seyircisiyle buluşacaklarmış. Bir fırsatını bulup, izlemenizi öneririm.