Demokratik bir Yahudi Devleti Anayasasi`na İsrailli Araplardan destek
İran`ın uranyum zenginleştirme programını tamamen durdurması yönündeki talepler gevşetilirken İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve diğer batılı diplomatlar sorunun şiddet kullanmadan çözülebileceği konusunda umutlu demeçler veriyorlar

Pazar günü yayınlanan bir ankete göre İsrailli Arapların büyük çoğunluğu, azınlıklara eşit haklar tanındığı sürece, İsrail devletinin statüsünü “demokratik bir Yahudi Devleti” olarak belirleyen anayasayı destekleyeceklerini belirtti.
Tarafsız bir araştırma kurumu olan İsrail Demokrasi Enstitüsü (IDI), anket sonuçları ile, demokratik bir Yahudi Devleti statüsünü koruyan bir anayasanın İsrailli Arap halkı tarafından destekleneceğinin kanıtladığını açıkladı.
Ankete katılan 507 kişinin %75’i bu tanımlama üzerinde anlaşabileceklerini söylerken %23’ü karşı çıktıklarını belirtti.
Geçtiğimiz yıl içinde, Adalah ve Mossawa Merkezi gibi birkaç İsrailli Arap kurumu, yeni ”çok kültürlü” bir anayasa talebinde bulunmuştu.
Anketin sonuçları, bu tür bir anayasaya verilen desteğin son yıllarda azaldığını da gösterdi. 2004 yılında katılımcıların %55’i bu konuda kesin görüş bildirirken 2007 yılında bu oran %34’e düştü.
İsrailli Arapların genel olarak anayasaya verdiği destek ise %88 oranında. Ayrıca katılımcıların %72’si, eşitliğin metinde görünür şekilde yer alması gerektiğini belirtti.
IDI Yönetim Müdürü Amir Abramovich, anket sonuçlarının anayasa üzerinde anlaşılabileceğini kanıtladığını söyledi. Abramovich, “Bir anlaşmaya varabilmek için Arap halkıyla yıllardır diyalog içindeyiz” dedi.