“Asansör 100 yaşinda ve Dario Moreno” konferansi
İhtiyaçlı öğrencilerine her türlü desteği veren Öğrencilere Yardım Derneği Mişne Tora bu yıl 109. kuruluş yılını kutluyor.

Geçtiğimiz haftalarda İzmir Konak Belediyesi Söyleşileri kapsamında  “Asansör 100 yaşında ve Dario Moreno” konusu ele alındı. 
İzmir’in bir semtine adını veren Asansör ve şehrin yetiştirdiği Dario Moreno bir konferans konusu oldu.
Gazeteci-yazar Nedim Atilla’nın yönettiği , İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesi’nde gerçekleşen panele  İzmir Musevi Cemati Başkanı Jak Kaya, müzik yazarı Ümit Tuncağ ve organizatör Erkan Özerman konuşmacı olarak katıldılar.
15 günde bir düzenlenen söz konusu söyleşilerde İzmir’in kültürel ve sosyal yaşamı gündeme getiriliyor.  Yüksek katılımın gözlendiği “Asansör 100 yaşında ve Dario Moreno” konusu bu yılın ilk konferansta, İzmir Cemaat Başkanı Kaya, tarihte Yahudilerin yoğun olarak yaşadığı semtin tarihçesini aktardı.
Özerman, menajeri olduğu Dario Moreno’nun hayatını kitaplaştırmak istediğini dile getirdi ve “Dario, çok iyi bir insandı. Türk pasaportunu ölene kadar değiştirmedi. Ülkemizi ve İzmir’i dünya çapında temsil etti” dedi. Özerman ayrıca, Moreno’nun, çok sevdiği halde İzmir’e değil, annesinin arzusu üzerine İsrail’de Holon mezarlığına gömüldüğünü de belirtti.  Tuncağ ise Moreno’nun müzikleri eşliğinde, bir söyleşini ekrana yansıttı.  Soru cevaplarla devam eden söyleşi, katılımcılar anılarını paylaştılar.