İYD`de devir teslim töreni gerçekleşti
İYD`de devir teslim töreni gerçekleşti
Nelly BAROKASFotoğraflar: Ersavaş DOĞANProje üretmekteki başarısı ile pek çok ilke imza atan Moiz Aziz görevi Hayim Küçük ve yeni yönetim kuruluna devretti. Devir teslim töreninde özverili çalışmaları ile derneğe hizmet veren tüm gönüllü ve profesyonel ekip plaketlerle onurlandırıldı
16 Şubat Perşembe gecesi İhtiyarlara Yardım Derneği’nde bir devir teslim töreni gerçekleşti. Moiz Aziz başkanlığındaki yönetim kurulu, görevi Hayim Küçük başkanlığındaki yeni yönetim kuruluna bıraktı.
Bu vesile ile İYD, başta Hahambaşımız Rav İsak Haleva, Musevi Cemaati Başkan Vekilleri Sami Herman ve Lina Filiba, Onursal Başkan Bensiyon Pinto olmak üzere, dernek, kurum ve kuruluşların başkanları ve eşlerinden oluşan davetlileri konuk etti.
Akşam yemeği süresince Buket Bahar  önce operetlerden, sonra  klasikleşmiş ölümsüz şarkılardan oluşan dinletisiyle konuklara bir müzik ziyafeti sundu.
Görevi tamamlayan yönetim kurulunun iki yıllık faaliyet raporunun üç ayrı ekrandan yansıtılmasının ardından Selim Desabah geceye katılamayan Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya’nın mesajını okumak üzere Lina Filiba’yı sahneye davet etti.
Filiba okuduğu mesajda, Başkan Ovadya’nın Avrupa Yahudi Kongresi’nin Genel Kurulu’nda Türkiye’yi temsil etmek üzere Viyana’ya gitmek zorunda kaldığından geceye katılamadığını belirtti. Moiz Aziz’in güneşin doğduğu her gün hayal ettiği sayısız projelerini gerçeğe dönüştürmekteki azim ve yeteneklerinden övgü ile söz eden Başkan Ovadya ayrıca İYD Hanımlar Kolu Başkanlığını büyük başarı ile sürdüren Perla Erbeş’e teşekkür etti. Mesajının son bölümünde, genç neslin bir temsilcisi olarak Hayim Küçük’ün bu görevi üstlenmesinden gurur duyduğunu belirten Silvyo Ovadya, cemaat yönetimi olarak yeni İYD başkanına her konuda destek olunacağı güvencesini verdi.
Ardından Moiz Aziz, yeni başkan ve yönetim kuruluna hitaben ünlü düşünürlerin özdeyişleri ve atasözlerinden alıntılarla süslediği bir konuşma yaptı. "Neşeli yaşamak istersen iki torba ile dolaş. Birinden vermek için, birine toplamak için" özdeyişini okuyan Aziz, "Siz de torbalarınızın ilki ile pansiyonerlerimize sevgiyi, şefkati, hoşgörüyü verecek; diğeri ile de bunun size kazandıracağı huzur ve mutluluğu toplayacaksınız" dedi. Başarılı bir ekip çalışması için uyum, sevgi, hoşgörü, uzlaşma, sorumluluk bilinci ve dayanışmanın yanı sıra Tanrı’nın vereceği güç ve bilgeliğin gerekliliğini güzel özdeyişlerle süsleyen Aziz, yeni yönetim kuruluna başarılar diledikten sonra çekiç ve anahtarı Başkan Hayim Küçük’e teslim etti.
Hayim Küçük, İYD’nin başkanı olarak konuklara yaptığı konuşmada; bugüne dek bu hizmet yarışına katılan büyüklerinden öğrendiklerini uygulamaya devam edip bayrağı daha yukarılara taşımaya gayret edeceğini belirtti.
Pansiyonerlerin mutluluğu için onlara karşı sevgi dolu bir yaklaşımla çaba  göstereceklerini vurgulayan Hayim Küçük, konuşmasında Başkan Yaşar Natan’ı rahmetle andı. Yaşar Natan’ın kendisi için bir öğretmen olduğuna değinen Hayim Küçük, eski Başkan Anna Fis’e de teşekkür etti. İYD’nin yeni başkanı Moiz Aziz’in sorumluluk alma cesareti, hırsı ve motivasyonu ile kendisine örnek oluşturduğunu belirterek onun yolundan daha büyük başarılara el birliği ile ulaşmaya çalışacağının sözünü verdi.
Hayim Küçük, iki yıl süre ile İYD yönetim kurulunda görev alacak olan; Janet Mayer, Ceri Lebahar, Nedim Cömert, Vivi Darsa, Viki Özromano, Cako Uyar, Eli Alfasa ve İliya Barokas’ı sahneye davet ederek konuklara tanıttı.
Görevini tamamlayan Başkan Moiz Aziz, nükteli anlatımları ve tükenmez enerjisi ile  gecenin akışını bu kez sunuculuk görevini üstlenerek sürdürdü. Aziz, başlayan her yeni dönemin o kuruma yeni bir ivme, yeni bir enerji, yeni bir heyecan ve umutları beraberinde getirdiğini belirtti. Ardından iki yıl önce başkanlığı devraldığında  İYD pansiyonerleri ile çekilmiş, güldürü niteliğindeki bir seçim propagandası filmi ekranlara yansıtıldı.
İYD’ye maddi kaynak sağlamak için artistliğe dahi soyunduğunu ince bir mizah anlayışı ile anlattı ve böylece Şalom Gazetesi’nin yapımcılığında çekilen ve başrolünde oynadığı "Dantelacı" filminden bir bölüm gösterildi. Bu işten ne kadar para kazanıldığının yorumunu Aziz yine konuklara bıraktı.
Ardından Moiz Aziz, geçmiş dönem yönetim kurulu ve üyelerine hitap etti: "Sayenizde pansiyonerlerimizin ihtiyaçlarını karşıladık. Onları mutlu edecek manevi gücü onlara aşıladık. Onlarla her an kucaklaştık, dertleştik, sevindirdik, iyileştirdik, eğlendirdik, mutlu olduk, güldük, güldürdük. Her başarıdan sonra hep beraber sevinmemizi, kucaklaşmamızı ve yenilerini yapmak üzere kenetlenmemizi hiçbir zaman unutmayacağım.”

Sevgi olan her yerde merhamete ihtiyaç olmadığını belirten Aziz, İYD üyelerinin hep bu ilke doğrultusunda hareket ettiklerini söyledikten sonra derneğin varlığının temeli olan pansiyonerleri temsilen Neli Barbut ile Çelebon Amon’u sahneye davet etti. Onlara birer çiçek demeti sunması, sağlık ve mutluluk temenni etmesi konukları derinden etkiledi.
Bu devir teslim töreni gecesinde aslında daha birçok etkileyici anlara tanık olduk. Çünkü bu etkinlikte sadece eski/yeni yönetim değil, duyarlı bir tutumla İYD’ye hizmet veren, kurumun günlük işlerinin düzenli ve aksamadan yürümesini sağlayan tüm personel de onurlandırıldı. Ana mutfak ekibi, catering mutfak ekibi, büro, hizmet, sağlık, nakliye personellerinin temsilcileri sahneye çağrılarak plaketleri verildi. Moiz Aziz, Dernek Müdürü Hüseyin Işık, Dr. Varol Köroğlu, Gaydar Mırcık, Ersavaş Doğan’ı ayrı ayrı sahneye davet ederek kendilerine teşekkür plaketi verdi.
Eski başkan yapılan tüm çalışmaların bir ekip işi olduğunu belirterek komisyon başkanlıklarını üstlenen Vivi Darsa, Eli Alfasa, Yomtov Kohen, Lazar Abuaf, Niso Benaroya, Janti Levi ve Liz Debehar, Beki Morhayim, Vivet Paçacı, Suzi Yaeş, Eti Atiyas, Jako Uyar, Tuna Zavaro, Enis Anahmiyas’ı sahneye davet etti ve birer teşekkür plaketi sundu.
Moiz Aziz, derneğin her zorlu zamanında yardımlarını esirgemeyen Şeli ve Robert Elmas çiftini, 1962 yılında derneğe üye olan Av. Nesim Motro ve eşi Liza Motro’yu, 1972 senesinde derneğe üye olan Onursal Başkan Salamon Çakım ve eşi Luiz Çakım’ı ayrı ayrı sahneye davet etti ve plaketlerle onurlandırdı.
Derneğin Danışmanı Aslan Yahni ise konuşmacı kürsüsünden, tüm konuklara dağıtılan "Kuruluşundan Bugüne İhtiyarlara Yardım Derneği" kitabının üçüncü genişletilmiş basımı vesilesi ile Sabri Koz, Kübra Gökçe, Akif Gökçe, İzzet Keribar, Leon Keribar ve Raşel Yahni’yi sahneye çağırarak bu kapsamlı eserin kazandırılmasına katkılarından dolayı teşekkür etti.
Başkanlık yapmanın en zor yanlarından birinin ailelerine yeterli zaman ayıramamak olduğunu belirten Moiz Aziz, tüm aileyi temsilen eşi Lena’yı sahneye çağırdı ve sunduğu buketin 365x2 adet çiçekten oluşması gerektiğini, ancak taşıma imkansızlığından dolayı mazur görülmesini rica etti.
Eski Başkan Aziz, "Kadim Dostlarımız" diye nitelendirdiği Perlet ve Elyo Behmuaras çiftine de plaketlerini sunduktan sonra, sıra yönetim kurulunun onurlandırılmasına geldi. Sırasıyla sahneye davet edilen Selim Desabah, Ceri Lebahar, Selim Namer, Viki Özromano, Nedim Cömert, Erol Meşulam, Hanımlar Kolu Başkanı Perla Erbeş, Başkan Vekili ve yeni Başkan Hayim Küçük plaketlerle onurlandırıldı.
Kurumlar Başkanı David Sivi ve Cemaat Başkan Yardımcısı Albert Ender’in konuşmalarından ve kendilerine birer plaket sunulmasından sonra, Cemaat Başkan Vekili Sami Herman, Moiz Aziz’in görev öncesinde dört sene başkanlık yapmayı kabul etmediğini ancak iki yıllık başkanlığı süresince dört senelik iş yaptığını belirtti. Sami Herman, Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya adına sunulan plaketi teslim aldı.
Son olarak Moiz Aziz, her zaman destek, güven ve sevgisi ile İYD’ye feyz veren Hahambaşı Rav İsak Haleva’ya Menora şeklindeki bir plaketi sunmak üzere kendisini kürsüye davet etti. Rav Haleva, Kral David’in Mezmur’undan "Hine ma tov u ma naim, şevet ahim gam yahad" dizesini anımsattıktan sonra bu mekanda el ele, gönül gönüle, hizmet verildiğini, birlik ruhunun cemaat açısından çok önem taşıdığını, Moiz Aziz’in kalbinin sevgi ile dolu olduğunu belirtti. Hahambaşı, Yeni Başkan Hayim Küçük’ün soyadının Küçük olmasına rağmen büyük işler başaracağından emin olduğunu sözlerine ekledi.
 İYD’de 16 Şubat Perşembe gecesi başlayan devir teslim törenindeki birlikteliğimiz 17 Şubat Cuma günün ilk saatlerine dek sürdü. Gönüllü çalışmanın manen onurlandırılıp yüceltildiği bir etkinliğe tanık olmak herkesi mutlu etti.
Eski Başkan Moiz Aziz, mizahi yapısına uygun olarak göreve başladığında hazırlanan güldürü niteliğindeki bir skeçte pansiyonerlere verdiği "ABD’ye götürme" sözünü yerine getirememiş olmasına rağmen, İYD’ye ABD standartlarını getirmeyi başardı.
 Hayim Küçük başkanlığındaki yeni yönetim kuruluna ve tüm İYD gönüllülerine görevlerinde başarılar dilerim.