İran ekonomisi çöküşün eşiğinde
İran ekonomisi çöküşün eşiğinde
“Asla bir kaleye kapatma kendini” Machiavelli

İsrail’in Yedioth Aharanot gazetesinde Guy Bechor tarafından kaleme alınan bir yazıda, uluslararası yaptırımlar sonucu ekonomik ve siyasi bir izolasyona itilen İran halkının yaşadığı ekonomik buhranın bir benzerini 2. Dünya Savaşı yıllarından beri hiçbir ülkenin yaşamadığı iddia edildi.

Kendini dünyanın en sağlam kalesine kapatan bir ülkenin ne kadar güçlü olursa olsun, kaçacak yeri olmadığından düşmanına kolay bir hedef olacağını savunan İsrailli yazar Bechor şöyle devam ediyor: “İran liderleri, nükleer araştırmalar konusundaki başarılarını ve faaliyetlerinin sadece barış amaçlı olduğunu iddia ededursun, sokaktaki İranlı durumlarının ne kadar kötü ve tehlikeli olduğunu gayet iyi biliyor.

1 Temmuz’dan itibaren AB İran’a olan ambargosunun kapsamını genişleterek tek bir damla bile petrol almayacak. Daha şimdiden Basra Körfezinde onlarca petrol tankeri, içleri İran petrolü dolu, müşterisiz bekliyor.

Son alınan yaptırım kararları ülkenin zaten azalmış olan petrol gelirinin yüzde 25’ini daha uçuracak.

Ayrıca teknik olarak ihraç edilemeyen petrolü koyacak yer kalmayınca kapanması gereken kuyuların ileride yeniden açılması hemen mümkün olmuyor.

Petrol akışı duran bir kuyunun yeniden açılması gerekince, yapılan işlerin maliyeti ekonomiye ek yükler getirecek.

Ülke ekonomisi daha şimdiden işsizlik, bütçe açıkları, devalüasyon ile vurulmuş durumda.

İzolasyon Sovyetler Birliğini bile yıkmıştı şimdi aynı yanlış yolda İran yürüyor.”