İsrail Dışişleri: “KIBRIS HABERİ HAYAL ÜRÜNÜ”
İsrail Dışişleri: “KIBRIS HABERİ HAYAL ÜRÜNÜ”
İsrail Dışişleri, sadece Türk basınında yer alan “İsrail Kıbrıs Rum kesimine 20 bin komando yerleştirecek” haberini ‘hayal ürünü ve temelsiz iddialar’ olarak yorumladı.

RUM KESİMİNE 20 BİN KOMANDO

Anadolu Ajansı, Pazar günü yayınladığı haberle İsrail’in Kıbrıs Rum kesiminde inşa edilecek doğalgaz terminalinde çalışması için 10 bin İsrailliyi, güvenliğin sağlanması için de 20 bin komandoyu adaya yerleştireceğini duyurdu. İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Kıbrıs Rum kesimine yaptığı ziyaret, Rum lider Hristofyas’ın İsrail’in Türk mallarını boykot etme isteği ve Netanyahu’nun bunun karşılığında adada askeri üs istediği iddiası bilgileri de haberde yer aldı.

“AMAÇLAR SORGULANMALI”

İsrail Dışişlerinin habere tepkisi ise sert oldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bu hayal ürünü iddialar temelsiz ve gerçekle ilgisi yoktur. İsrail ne şimdi ne gelecekte askerlerini yabancı bir toprağa gönderir. Bu korkunç iddiayı yayanların amaçları sorgulanmalıdır,” dendi.

RUM YÖNETİMİ DE YALANLADI

Kıbrıs Rum Yönetimi de haberi yalanladı ve İsrail ile savunma işbirliği anlaşmasının dışında herhangi bir askeri anlaşmanın imzalanmadığını açıkladı