Yahudi aileye ait tablo İsviçre müzesinde

Naziler tarafından el konulan Berlinli bir Yahudi ailesine ait 1887 yapımı değerli tablo Zürih’teki Kunsthaus Müzesi’nde ortaya çıktı

Kunsthaus Müzesi yetkilileri, Naziler tarafından el konulan Berlinli Yahudi ailesine ait tablonun sergilenmekte olduğunu doğruladılar. Müzenin İsviçre medyasına verdiği bilgide 1887 yılına ait “Madame La Suire” adlı tablonun 20. yüzyılın başlarında Berlin ve Viyana’da çok popüler olan İsviçreli ressam Albert von Keller’in eseri olduğu belirtildi.

Bu tablo Berlinli Yahudi bir çift olan Sommerguth ailesi tarafından satın alınmıştı. Sommerguth çifti aralarında Rönesans dönemine ait önemli eserler ve Camille Pissaro’nun tablolarının da bulunduğu 106 parçalık bir koleksiyona sahipti.

Ancak Nazilerin iktidara gelmesinin ardından bu koleksiyonu teslim etmek zorunda kaldılar. Böylece Sommerguth’ların değerli eserleri 1939’da açık arttırma ile satıldı.

Almanya tütün üretimi Loeser&Wolff’un ortağı olarak servet yapmış olan Alfred Sommerguth, 1941’de 82 yaşındayken önce Küba, ardından New York’a göç etmek zorunda kaldı. Alfred 1950’de, eşi Gertrude dört yıl sonra yoksulluk içinde hayata veda ettiler.

“Madame La Suire” adlı tablo Zürih müzesinin ressam Albert von Keller ile ilgili düzenlediği sergide rastlantı sonucu ortaya çıktı.

Holokost kurbanlarının çalınmış sanat eserlerini bulup ortaya çıkarmayı amaçlayan New York’taki bir kuruluş tabloyu sergileyen Zürih Kunsthaus müzesinden “Madame La Suire” adlı tablo hakkında açıklama istedi. Müze sözcüsü Zürihli bir sanat koleksiyoncusunun dul eşinin 2006 yılında, 350 adet von Keller tablosunu müzeye bağışladığı bilgisini verdi.

 


Nelly BAROKAS