İsrail filmleri Sundance’ten ödülle döndü
İsrail filmleri Sundance’ten ödülle döndü

İsrailli yönetmen Ra’anan Alexandrowics’in ‘Buralarda Hukuk’ ve Emad Burnat’ın ‘5 Kırık Kamera’ belgeselleri Sundance Film Festivali’nden ödüllerle döndü

Yönetmen Ra’anan Alexandrowics ve Emad Burnat başarılarıyla İsrail sinema tarihinde yerlerini aldılar. Alexandrowics’in yapıtı belgesel alanında Dünya Sinema Büyük Jüri Ödülü’nü kazanırken Burnat’ın yapıtı ise Dünya Sinema Belgesel Yönetmenliği Ödülü’nü getirdi.

‘Buralarda Hukuk’ İsrail ordusunun hukuk sistemini irdeliyor. Alexandrowics mevcut askeri hukuk yasalarını oluşturan hukukçularla mülakatlar yaparak yerleşimler hakkında önemli sorular sormakta.

Projesini hayata geçirirken Alexandrowicz askeri hukuk sistemindeki önemli isimleri tanıtıyor. Filmde binlerce insanın hayatını etkileyen bu isimlere oluşturdukları kanunların sonuçları soruluyor, rahatsız edici ve samimi anları göz önüne getiriliyor.

Belgesel son dönemlerde artan bir ilgiyle takip ediliyor. İsrail’de gösterimler ve akabinde Alexandrowicz’le yapılan tartışma ve oturumları oldukça gözde. Film 2011’de Kudüs Film Festivali’nde En İyi Belgesel Ödülü’nü kazandı. Belgeselin başarısı asıl olarak Sundance’e davet edilmesiyle tescillenirken alınan ödül Alexandrowicz ve paylaştığı hikâyesi için daha da büyük bir adım oldu.

Alexandrowicz ödül töreninden hemen sonra yaptığı basın açıklamasında  “Yaptığım en zor filmdi. Şu an yapımcı ve yönetmen olarak benim için muhteşem bir an fakat filmim acı dolu ve çözülmemiş bir konuyu aktarıyor. Filmimde ve belgeseldeki diğer filmlerde kanunun uygulanmasının her zaman adalet getirmediği ifade ediliyor. Hatta toplumun bazı bölümlerine karşı kanunlar bir araç olarak da kullanılabiliyor. Bunlara itiraz etmeli ve gerekirse karşı koymalıyız,” diyerek düşüncelerini dile getirdi. 

‘5 Kırık Kamera’ ise Guy Davidi tarafından kaleme alınıp Emad Burnat tarafından yönetilen İsrail, Fransız ve Filistin ortak yapımı bir film. Film Burnat ve ailesinin Batı Şeria’nın Bil köyünde yaşantısına odaklanıyor.

Filmde Burnat’ın evinin yakınına yapılan bariyere karşı, şiddet içermeyen mücadelesi anlatılıyor. Film ilerledikçe mücadelesi Burnat ve ailesinin hayatında giderek daha fazla yer almaya başlıyor.

Film İsrail askerleriyle olan arbedelerde kırılan görüntüleme cihazlarına atıfta bulunarak adlandırıldı. Ödülü alırken yaptığı konuşmada Burnat “Bu film benim için en başından beri bir ödüldü. Hayatımın uzun yıllarını geçirdiğim köy evime tekrar gitmek de bir ödüldü” diyerek duygularını ifade etti.