Yad Vaşem’e önemli bağış
Yad Vaşem’e önemli bağış
Amerikalı otel ve kumarhane patronu Sheldon Adelson, Yad Vaşem Holokost Müzesi’ne 25 milyon dolar bağışta bulundu

ABD’de otel ve kumarhane sahibi olan Sheldon Adelson yıllardır Yahudi derneklerine cömert bağışlarla katkıda bulunuyordu. Geçtiğimiz hafta Adelson, son on sene boyunca yaptığı bağışları ikiye katlayarak Kudüs’teki Yad Vaşem Holokost Müzesi’ne 25 milyon dolarlık bir bağış yapacağını açıkladı.

New York’ta müzenin yararına verilen davette Adelson, son beş sene içinde çeşitli etnik kökenli eğitimcilerin katılımı ile gerçekleşen Yad Vaşem seminerlerinin olağanüstü etkilerini gördüklerini ve Holokost öğretilerini katılımcı eğitimcilerin kendi öğrencilerine aktarmalarını istediklerini söyledi. Adelson’un eşi Miriam Adelson, bağışlarının Holokost’un anısının korunmasına yardımcı olmasını umduklarını belirtti. Yad Vaşem Başkanı Avner Shalev, Forbes Dergisi’ne göre 23 milyar dolarlık serveti olan 78 yaşındaki hayırsevere teşekkür etti. Adelson ailesi sayesinde dünyanın çeşitli yerinden gelip Yad Vaşem seminerlerine katılan eğitimcilerin her geçen sene yükselen bir artış gösterdiğini anlattı.

Yad Vaşem için toplanan bağışlar sayesinde geçtiğimiz yıllarda İspanya, Yunanistan, Macaristan, Sırbistan, Çin, Fas ve Rusya’dan gelen, her dinden binlerce eğitimci on ile 21 gün süren seminerlerde Holokost ile ilgili detaylı bilgileri uzmanlardan ve Holokost kurtulanlarından dinleme fırsatı buldular.