Hindistan’da Hitler’li dizi
Hindistan’da Hitler’li dizi
ABD merkezli ADL, Hindistan’da yayınlanan ‘Hitler Didi’ dizisinin adının değiştirilmesini talep etti

İftira ve İnkârla Mücadele Birliği, (Anti-Defamation League, ADL) 22 Kasım günü Hindistan’da bir TV kanalında yayınına başlanan bir dizinin adında ‘Hitler’ kullanıldığı için adının değiştirilmesini talep etti.

Mumbai merkezli Zee TV’de haftanın beş günü yayınlanan ‘Hitler Didi’ adlı dizi hakkında, adının birçok tanıtım mecrasında kullanılması nedeni ile gelen sayısız şikâyet üstüne ADL, kanal yöneticilerinden Nazi Holokostu’nun yozlaşmış izini taşımayan bir isimle değiştirilmesini istedi.

ADL Direktörü Abraham H. Foxman, ‘Hitler’ adının bir TV dizisinde olmaması gerektiğini ve yapımcıların bu ismi vererek kötü bir karar verdiklerini düşündüğünü söyledi. Hitler’in Avrupa’da Yahudiliği yok eden, toplu katliamlar yapan ırkçı ve faşist bir diktatör olduğunu hatırlatan Foxman, bu TV dizisinin milyonlarca hayranının her gün adında ‘Hitler’ olan bu dizi hakkında konuşmasının tüyler ürpertici olduğunu söyledi. Foxman ayrıca bu durumu, Nazi Holokostu’nu önemsizleştirmeye yarayan bir olay olarak nitelendirdi.

Kanalın pazarlama birimine göre ‘Hitler Didi’ yani ‘Hitler Teyze’ çevresinde sert ve çok disiplinli bir genç olan ana karakterine bir gönderme içeriyor. Foxman, kanalın CEO’su Punit Goenka ve Zee Eğlence Ağı Başkanı Subhash Chandro’ya dizinin adını yeniden düşünmelerini ve değiştirilmesini önerdiklerini söyledi.