İstanbul'un gizemli yapıları kapılarını aralıyor
İstanbul'un gizemli yapıları kapılarını aralıyor

İlki geçtiğimiz sene İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı desteğiyle gerçekleşen ‘Açık Kapı Mimarlık Festivali’nin ikincisi 1-9 Ekim tarihleri arasında Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenleniyor. 

Açık Kapı Festivali İstanbul’da bulunan tarihi ya da yakın tarihte inşa edilmiş, mimari değer taşıyan ve olağan koşullarda ziyaret edilmesi mümkün olmayan ya da ziyaret için özel izin alınması gereken bina ve mekânlara yapılacak olan gezilerden oluşuyor.

Bu yıl Açık Kapı Mimarlık Festivali’nde gezilecek binalar arasında Hollanda Başkonsolosluğu, İngiltere Başkonsolosluğu, Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü, Fransız Sarayı gibi prestijli yapıların yanı sıra İstanbul Üniversitesi Gözlemevi, Kandilli Rasathanesi gibi merak uyandıran çalışmalara ev sahipliği yapan mekânlar da bulunuyor. Festival kapsamında yer alan Balat Ahrida Sinagogu, Balat Or- Ahayim Hastanesi, Schneidertempel Sanat Merkezi, Taksim Aya Triada Kilisesi, Fener Rum Patrikhanesi, Göztepe Şahkulu Sultan Dergahı gibi mekanlar ise kapıları herkese açık olan, ancak; festival kapsamında farklı bir gözle ele alınacak mekanlar arasında. Mimarlık dünyasında ses getiren ve uluslararası alanda ödüller kazanan Nakkaştepe’deki Vakko Moda Merkezi de Açık kapı Festivali kapsamında gezilebilecek binalardan bir diğeri.

İstanbul’un mimarlık üretiminin odağında yer alan Tabanlıoğlu Mimarlık, Emre Arolat Mimarlık, Teğet Mimarlık, Brigitte Weber gibi önemli ofisler de festival süresince kapılarını ziyaretçilere açıyor. Açık Kapı Festivali kapsamında gönüllü rehberler eşliğinde yapılacak gezilere dokuz yüzü aşkın ziyaretçinin katılması bekleniyor.Sınırlı sayıda kontenjanın bulunduğu gezilere kayıt olmak ve ayrıntılı bilgi almak için www.acikkapi.gen.tr adresi ziyaret edilebilir.