İsrail’den Çin bankasına dava

İsrail Hukuk Merkezi, Hamas ve İslami Cihad’ın para transferlerini gerçekleştirdiğini tespit ettikleri Bank of China’ya karşı hukuk mücadelesi başlattı.


New York Eyaleti Yüksek Mahkemesi, 2006 ve 2007 yıllarında İslami Cihad ve Hamas tarafından gerçekleşen terör saldırılarında hayatını kaybeden 84 kişinin ailelerinin açtığı davayı kabul etti. Aileler, Bank of China’yı, bu iki terör grubunun para transferlerini gerçekleştirerek terör saldırılarına dolaylı yoldan katkıda bulunmakla suçluyor. 

Adını 2007’deki terör saldırısında hayatını kaybeden Emil Almaliakh’ten alan dava, İsrail Hukuk Merkezi’nin (Shurat HaDin) ve New Yorklu avukat Robert Tolchin’in desteği ile açıldı. Genelde ABD vatandaşları Amerikan mahkemelerinde terör organizasyonlarını ve işbirlikçilerine karşı dava açarken, eski bir yasadan yararlanılarak açılan bu dava sayesinde, İsrailli terör kurbanlarının Amerikan mahkemelerinde haklarını aramalarının yolu da açılmış oldu.  İslami Cihad ve Hamas’ı 1997 yılında ‘yabancı terörizm organizasyonu,’ 2001 yılında ise ‘küresel terörizm organizasyonu’ olarak kabul eden ABD, bu iki gruba ekonomik yaptırımlar uyguluyor ve saldırılarını finanse edecek her türlü bankacılık işlemini yasaklıyor. Davacıların elindeki kanıtlara göre Bank of China, 2003 yılından 2007 yılına kadar, İslami Cihad ve Hamas’ın liderlerden Said al-Shurafa adına Çin’in Guangzhou şehrinde bulunan hesabını kullanarak Suriye’den Gazze’ye birkaç milyon doların transferini gerçekleştirdi. Transfer emirlerinin İran ve Suriye’den verildiği de mahkemeye sunulan deliller arasında göze çarpıyor. 2005 yılında İsrail tarafından uyarılan banka, savunmasında Çin’in Hamas’ı terörist örgüt olarak kabul etmediğini belirtti. Davanın ikinci duruşması 14 Eylül’de görülecek.