İHH’dan çelişkili açıklamalar

Hürriyet’e bir açıklamada bulunan İHH yöneticisi ve filo sözcüsü Hüseyin Oruç, “Planlarımızı yeniden değerlendiriyoruz. Kapımızın eşiğinde yaşanan gelişmelere göz yumamayız” dedi.

Oruç, gazeteye yaptığı açıklamada, “Hedefimiz Gazze’ye yolculuk yapmak değil. Bir gemi göndererek de filoyu iptal ederek de amacımıza hizmet edebileceğimizi düşünüyoruz” dedi. Yeni koşulları değerlendireceklerini belirten Oruç, “Komşumuz Suriye’de yaşanan gelişmeler çok kritik” yorumunu yaptı.

Diğer taraftan İHH'nın Twitter sayfasından yapılan açıklamada, haber yalanlandı; "II. Özgürlük Filosu 27 Haziran'da yola çıkacak. Filonun iptali söz konusu değildir" denildi.

 

 

İHH: “İsrail’e mesaj göndermedik”

İHH yetkilileri, İsrail’in Yedioth Ahronoth gazetesinde yer alan ve örgütün Türkiye’deki Yahudi Cemaati aracılığıyla İsrail’e mesaj gönderdiğini belirten haberi yalanladı. İsrail gazetesinin yer verdiği haberde, İHH’nın İsrail’e “Filoyu uluslararası denetime açmaya hazırız” mesajı gönderdiği yer alıyordu.

Haberle ilgili olarak hurriyet.com.tr'ye açıklama yapan İHH sözcüsü Serkan Nergis, gemilerin İsrail dışında herhangi bir ülke ya da kurumun denetime açılabileceğini uzun süredir söylediklerini belirtti. Nergis, İHH’nin İstanbul’daki Yahudi toplumu aracılığıyla İsrail hükümetine şiddet istemedikleri yönünde mesaj göndermelerinin ise söz konusun olmadığını söyledi.