Galatasaray’da darbe!

Pazar günü rekor bir katılımla gerçekleşen Galatasaray mali genel kurulunda tarihe geçecek kararlar alındı. Toplantının ilk aşamasında mali açıdan yönetim ibra edilirken – ki mali açıdan ibra edilmemesi yolsuzluk yapıldığı anlamına gelir – toplantının ikinci aşamasında yapılan idari yönetim oylamasında yönetim ibra edilmeyerek düşürüldü. Galatasaray tüzüğüne göre 30 gün içerisinde seçime gidilecek ve şu anki mevcut başkan ve yönetim kurulu üyelerinden hiçbiri yeni yapılacak seçimlerde aday olamayacak. Geçtiğimiz haftalarda başkanlık için adaylık sinyali veren Ünal Aysal’ın yapılacak olan seçimlerde tek aday olması bekleniyor. Türkiye’nin en zengin işadamlarından olan Ünal Aysal’ın başkan olduğu takdirde 100 milyon dolarlık bir kaynakla gelmesi bekleniyor. Galatasaray’ın ağır toplarından İnan Kıraç ve Faruk Süren gibi camianın önemli isimlerinden de destek almış durumda.

2. Hagi dönemi de bitti...

Galatasaray’ın efsane ismi Hagi, ligin 8. haftasında Frank Rijkaard’dan devraldığı antrenörlük koltuğunda ancak 26. haftaya kadar oturabildi. Rijkaard’dan sonra bir Fenerbahçe derbisinden önce takıma getirilen Hagi, yine bir Fenerbahçe derbisiyle görevden alındı. Ligde 11. sırada bulunan Galatasaray, Türkiye Kupası’ndan da elenerek gelecek sezon Avrupa arenasında boy gösteremeyecek. Başarısız geçen ilk Hagi döneminden sonra denenmişi tekrar deneyen ve tekrar Hagi’yi takımın başına getiren Galatasaray yönetimi Hagi’nin isteği doğrultusunda devre arasında 5 tane transfer yapmıştı fakat bütün bu takviyelere rağmen takım istenilen düzeye çıkamadı. Hagi takımın başında aldığı başarısız sonuçlarla beraber hem kendi ipini, hem de yönetimin ipini çekmiş oldu.

Hagi’den boşalan teknik direktörlük görevine Fatih Terim yardımcılığını yapan, camianın tanıdık isimlerinden Bülent Ünder getirilirken; Tugay Kerimoğlu yardımcı antrenör görevine devam edecek. Bülent Ünder sezon sonuna kadar 8 haftalık bir period için takımın başına getirilirken, seçimlerden sonra yeni yönetimin oluşturacağı yeni teknik ekibin takımda kapsamlı bir operasyon yapması bekleniyor. Arda Turan’ın yüksek ihtimalle Avrupa’ya transfer olacağı Galatasaray’da Ayhan, Aydın, Barış, Mustafa Sarp ile çok yüksek ihtimalle yollar ayrılacak ve satın alma opsiyonuyla kiralanan Insua’nın bonservisi de alınmayacak. Taraftarın sevgilisi olan fakat sakatlıklardan bir türlü Harry Kewell ile de sözleşme yenilemeyecek olan Galatasaray’da devre arasında kaledeki problemi çözmek için alınan fakat yediği hatalı gollerle eleştiri oklarını üzerine çeken Zapata ile de büyük ihtimalle yollar ayrılacak.


Yakup KOHEN Büyüteç