...ve kaleci ‘dalya’ dedi
...ve kaleci ‘dalya’ dedi

Brezilya’daki Sao Paulo futbol takımının kalecisi Rogerio Ceni, kariyerinin 100. golünü forvetleri kıskandıran bir rekora imza attı.

Serbest vuruş ve penaltı uzmanı olan 38 yaşındaki Brezilyalı kaleci, Paulista liginde 27 Mart’ta oynanan maçta rakibi Corinthians’ın ağlarını bir kez daha havalandırdı. Corinthians ile oynanan eyalet şampiyonası maçında Ceni bu hünerini bir kez daha gösterdi ve karşılaşmanın 54. dakikasında serbest atıştan mükemmel bir gol atarak hem takımının 2-1’lik galibiyetine katkı sağladı, hem de 100. golünü atarak “dalya” dedi.

Ceni’nin kalecinin kariyerinde, iki dostluk maçında attığı iki golle birlikte 100 golü bulunuyor. Bu nedenle FIFA istatistiklerine göre kaleci henüz 98 golde.

Rogerio, Brezilya’nın 3. kalecisi olarak 2002 Dünya Kupası’na katılmıştı. Rogerio Ceni’den başka kariyerlerini golle süsleyen onlarca kaleci bulunmakta. İşte onlardan birkaç tanesi: Jose Luıs Felıx Chılavert CA Penarol Montevideo (Paraguay) 62 Gol, Dımıtar Ivankov Bursaspor (Bulgaristan) 43 Gol, Rene Hıguıta CS Deportiva y C de Pereira (Kolombiya) 41 Gol, Jorge Campos Puebla Fc (Meksika) 40 Gol, Jonny Martın Vegas Alianza Atletico Sulana (Peru) 39 Gol, Fernando Arturo Castro Patterson CSD Xelaju Mc (Kosta Rika)33 Gol, Alvaro Mısael Alfaro CD Isidro Metapan (El Salvador) 31 Gol, Hans-Jörg Butt FC Bayern Munih (Almanya) 28 Gol.