İsyan dalgası Suriye’de

Ortadoğu’da taşlar yerinden oynarken Suriye de bu değişimden etkileniyor. Esad’ın reform sözüne rağmen ülke çapında süren gösterilerde çok sayıda insanın hayatını kaybettiği bildiriliyor

Ortadoğu’daki olayların başlamasının ardından Suriye’de de baş gösteren protestolar ikinci haftasına giriyor. Şam, Halep, Latakia, Homs, Hama ve Dera’da gerçekleşen gösterilere hükümet yetkililerinin şiddetle müdahale etmesi nedeni ile çok sayıda kayıp olduğu bildiriliyor. Latakia’da geçen haftasonu yapılan gösterilerde 12 kişi ölürken, Uluslararası Af Örgütü Dera’da son on günde 60’tan fazla kişinin hayatını yitirdiğini açıkladı. Latakia ve Dera’ya Suriye askeri birlikleri konuşlandırıldı.

Suriye Devlet Başkanı Başer Esad’ın reform sözüne rağmen gösteriler sürüyor. Bu haftanın sonuna doğru Esad’ın halkın önüne çıkarak Suriye’de yıllardır süren olağanüstü hali kaldırması bekleniyor. Esad’ın kabinede önemli değişiklik yapmak, hapisteki muhalifleri serbest bırakmak gibi reformları da deneyebileceği konuşuluyor. Bu sebeple, bu hafta sonuna doğru yaşanacak gelişmelerin kilit önem taşıdığı belirtiliyor.  Diğer yandan Esad yanlıları da meydanlara çıkarak, hükümeti destekleyen gösterilere başladılar.