Barış görüşmeleri başka bahara kaldı

Kudüs’te gerçekleştirilen terör saldırısının ardından İsrail, Gazze’ye operasyon düzenledi.  Hamas ise İsrail şehirlerine roket saldırılarını yoğunlaştırdı

Kudüs’ün kalbinde patlayan bombanın ardından İsrail, Gazze’ye hava saldırısı düzenledi. Gazze’deki Filistinli grupların, İsrail şehirlerine roket saldırılarını yoğunlaştırmasıyla bölgedeki tansiyon yeniden yükseldi. İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırıda roket atmaya hazırlanan iki teröristin öldürüldüğü, Mısır’ın Refah sınırındaki silah kaçakçılığı yapılan bir tünelin vurulduğu açıklandı. Filistinlilerin İsrail’in güneyine attığı roketler ve çalan uyarı sirenleri bölge halkında büyük endişeye neden oldu.

İsrail Ordusu, Gazze’de daha çok sembolik hedeflere saldırdığı için eleştirilirken, İsrail’in Hamas’la savaşmaktan kaçındığı düşünülüyor. ABD Savunma Bakanı Robert Gates ile görüşen İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak alacakları kararların sonucunda zararlı çıkmak istemediklerini, bölgede sükûneti sağlamak istemelerine rağmen bunu, şiddete başvurmadan yapamadıklarını söyledi. Gates de ABD’nin, İsrail’in kendini koruma hakkını, desteklediğini açıkladı.

Hamas, İsrail hava saldırısı düzenlemediği sürece ateşkes ilan ettiğini duyurdu. Bu ilan, Hamas’ın da bölgede tansiyonun yükselmesini istemediği şeklinde yorumlandı. Ancak Hamas’ın küçük örgütleri ateşkese ikna etmek için fazla uğraşmadığı da dikkatlerden kaçmıyor.

İsrail bu ay iki defa roket saldırısına hedef olan Berşeva yakınlarına “Demir Kubbe” adlı füze savunma sistemi kurarken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yıllardır hedef olan Sderot ve Aşkelon’u ihmal etmekle suçlandı.

Birlik arayışında olan El Fetih Lideri Mahmud Abbas, bir yıl aradan sonra ilk kez Hamas yetkilileri ile Ramallah’taki karargâhında bir araya geldi. Hamas liderlerinden Aziz Dweik ile görüşen Abbas, ulusal bölünmüşlük sona ermeden başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin Devleti’nin kurulamayacağının altını çizdi. Gazze’yi ziyaret etmeyi düşünen Abbas, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın güvenliğini garanti etmemesi üzerine bu fikrinden vazgeçti.

CNN’e konuşan Netanyahu, El Fetih ile Hamas yakınlaşmasından  duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Terörist bir organizasyon olarak tanımladığı Hamas’ın, FÖY ile birleşmesinin barış görüşmelerini sekteye vuracağını belirten başbakan, “ABD’nin, El Kaide ile masaya oturacağını düşünebiliyor musunuz?” diyerek duruma dikkat çekti.

Rus yayın organı Moskovski Novosti’ye konuşan FÖY Lideri Abbas ise Filistin Devleti’nin bu yıl içinde ilan edileceğini ve tanınacağını açıkladı. Abbas, ABD ve Ortadoğu Dörtlüsü’nün görüşmeleri Eylül ayında tamamlayıp devletin kurulması arzularını dile getirmelerini ve Filistinliler ile kurumların buna hazır olduğunu söyledi.