YSK Hanımlar Kolu Kültür ve Sanat Gezisi
YSK Hanımlar Kolu Kültür ve Sanat Gezisi

Yıldırım Spor Kulübü Hanımlar Kolu, 26 Ocak Çarşamba günü kültür ve sanat gezileri kapsamında Beyoğlu’nda sanatseverlerle keyifli bir gün geçirdi. Pera Müzesi’nde buluşan grup, ilk önce yapıtları kadar özgün karakterleri, yaşam öyküleri ve merak uyandıran birliktelikleriyle Frida Kahlo ve Diego Rivera’nın 40 yapıttan oluşan sergisini gezdiler. Frida Kahlo retrospektifinin en gözde Kahlo yapıtlarının yanı sıra Diego Rivera’nın tuvallerinden oluşan ünlü koleksiyon Meksika dışında daha önce çok az sayıdaki sergide izleyiciyle buluşabilmiştir.

 Yine aynı müzede bulunan Rus Devlet Müzesi Koleksiyonundan 19.Yüzyıl Rus Klasikleri sergisi de gelenler tarafından ilgiyle izlendi. Zengin koleksiyondaki başyapıtlarda; çalışma, yoksulluk, çocukların dünyası, halk eğlenceleri, savaş ve ölüm gibi sahnelerle devrime kadar yaşamın her alanından kesitler sunulmakta.

 Pera Müzesi’nden sonra Asmalı Mescit’te keyifli bir öğlen yemeği molası veren grup daha sonra Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisinde Murat Aydın’ın “Yeryüzünden Portreler” adını verdiği kişisel fotoğraf sergisini gezdiler.

Gezinin son durağı Galatasaray’da yeni açılan Türker İnanoğlu Vakfı Sinema ve Televizyon Müzesi oldu. Katılımcılar Türk Sinemasının kuruluşundan bugüne kadar çekilen Türk Filmlerine ait afiş, fotoğraf, broşür, kişisel doküman ve malzeme arşivlerini, film oynatıcı ve çekici cihazlarını, aydınlatma projektörlerini, stüdyo ve laboratuar cihazlarını, ünlü film karakterlerinin balmumu heykellerini nostaljiyle izlediler.