Bu hafta ağımıza takılanlar...
Bu hafta ağımıza takılanlar...

Peugeot için Yahudi Mercedesi dendiğini duyardım küçükken. Eskiden ırklarla ilgili fıkralar çok sık anlatılırdı. Şimdilerde sadece Lazların komiklikleri kalmış olsa da Arapların kadın düşkünlüğü, İskoçların ve Yahudilerin cimriliği hakkında da epey fıkra vardı o günlerde.

Güncel

”PASAPORTUN MÜSLÜMAN BİR ÜLKEDEN GELDİĞİNİ GÖSTERİYORSA SENİ TUTARLAR”

İsrail’e gelince havaalanında polis beni sorguya çekiyor. Rutin. Babamın ve dedemin adları belki de on kez soruluyor. Benden önce gidenler hep anlatıyordu, uyarılar bana önceden gelmişti. ”Pasaportun Müslüman bir ülkeden geldiğini gösteriyorsa seni tutarlar” ve Ben Gurion Uluslararası Havaalanı’nda bunu yaşıyorum. İki saat sonra bırakıyorlar. ‘Terörist’ değilmişim. Ama mesaj göze çarpıyor; yabancısın ve düşmanımızsın.

İsrail haberlerde konu olunca aklımıza artık sadece Gazze’ye yolculuk, Mavi Marmara ve AKP’nin dış politikasının yarattığı sansasyon geliyor. Oysa Benjamin Netanyahu sessiz sedasız Doğu Kudüs’de yeni yerleşimlere onay veriyor. Yerleşim birimlerinininşası Filistinlileri derinden etkiliyor.

Ekim Çağlar

http://www.birgun.net/worlds_index.php?news_code=1292931205&year=2010&month=12&day=21

İSRAİL'İN EGE'NİN BATI'SINDA VE GÜNEYDE TÜRKİYE KARŞITI GARNİZONLAR KURUYOR GÖRÜNTÜSÜ SON DERECE RAHATSIZ EDİCİ

Türkiye ile ilişkileri hızla geri dönülmez noktaya gelen, Türkiye karşıtı bölgesel askeri güç, eksen oluşturmaya yönelik çok ciddi anlaşmalar yapan İsrail'in; Ege'nin Batı'sında ve güneyde Türkiye karşıtı garnizonlar kuruyor görüntüsü son derece rahatsız edici. Tel Aviv-Atina arasındaki son anlaşmalar; ekonomik kriz içinde bocalayan Yunanistan'ı altmış yıllık pozisyonundan çekip Türkiye ve Arap dünyasına karşı bir ‘cephe’ye dönüştürmeye yönelik İsrail stratejisinin geldiği noktayı ortaya seriyor. Türkiye'nin bu duruma seyirci kalması, rahatsızlık duymaması ya da önlem almaması düşünülemez.

İbrahim Karagül

http://yenisafak.com.tr/yazarlar/?i=25409&y=IbrahimKaragul

http://www.odatv.com/n.php?n=haberturk-yahudi-dusmani-mi-2412101200

DOĞU AKDENİZ’DE YENİ BİR SAVAŞ KAÇINILMAZ

Türkiye’nin bu konudaki tutumu net: Kıbrıs’ta kalıcı bir anlaşma olmadan ve Kıbrıs Türk’ünün hakları yeni bir anlaşma ile garanti altına alınmadan bu tür anlaşmaların uygulanması imkânsızdır.

Eğer...

İsrail’e bağlı şirketler, Kıbrıs Rum’u ile yaptıkları anlaşmaya dayanarak, KKTC’nin deniz alanını kapsayan bir bölgede doğalgaz aramasına kalkarlarsa, karşılarında Türk donanmasını bulacaklardır...

Eğer...

İsrail, Türkiye’nin hassas olduğu bölgeden doğalgaz çıkartmaya, Kıbrıs Rum ile yaptığı anlaşmaya dayanarak Kıbrıs Türk’ünün hakkını tıpkı Filistin ve Lübnan’da olduğu gibi yemeye kalkarsa, Doğu Akdeniz’de yeni bir savaş kaçınılmaz görülmektedir.

Aylar önce uyardık, durum ciddidir.

Ardan Zentürk

http://www.stargazete.com/gazete/yazar/ardan-zenturk/turk-israil-savasina-dogru-318061.htm

YAHUDİ LOBİSİ, TÜRKİYE İLE İSRAİL ARASINDAKİ İPLERİN TÜMÜYLE ATILMASINI İSTEMİYOR

Ermenilerin, attıkları taşın yerine varıp varmadığını, en son bugün anlayacağız. Ancak, şimdiden bilinen bir sonuç var. O da, Yahudi lobisinin Türkiye’nin  aleyhine hiçbir açık tutum almadığı.

Lobi’nin en güçlü örgütü AIPAC, Ermenilerin tüm çağrılarına rağmen sessizliğini korudu. İsteseler etrafı dağıtabilirlerdi. Yapmadılar.

Nedenini bana, bir Amerikalı gözlemci değerlendirdi:

“Yahudi lobisi, Türkiye ile İsrail arasındaki iplerin tümüyle atılmasını istemiyor. Bundan dolayı temkinli davranıyor. İsrail’in Türkiye’yi kaybetmesinin, kendi ülkelerine daha zarar vereceğini bildikleri için, dikkatli adım atıyorlar. Mavi Marmara Gemisi krizinin bir süre içinde dağılacağına inanıyorlar” dedi.

İlginç bir süreçten geçiyoruz.

Mehmet Ali Birand

http://www.milliyet.com.tr/yahudi-lobisi-ankara-ya-goz-kirpti/mehmet-ali-birand/guncel/yazardetay/23.12.2010/1329678/default.htm

ORTADOĞU DÜNYASINDA İSRAİL'E VURMANIN İÇ SİYASETTE GARANTİLİ BİR GERİ DÖNÜŞÜ VAR NE DE OLSA...

'Esir zihinlerin değersiz sığınağıyla karşı karşıyayız... Böyle kafalar komplo teorilerine itibar eder çünkü güçsüzün en büyük sığınağıdır. Hayatını değiştiremiyorsan, demek ki dünyayı kontrol eden o büyük güç etkili oluyordur.'

Ortadoğululuk Türk aydınının, siyasetçisinin de damarında olduğu için WikiLeaks tartışmalarında da analitik düşünce yerine komplo teorisi kirliliğine maruz kaldık.

İsrail de potansiyel düşman olarak oklardan nasibini aldı. Ortadoğu dünyasında İsrail'e vurmanın iç siyasette garantili bir geri dönüşü var ne de olsa...

Hesap pek tutmadı.

Oray Eğin

http://www.aksam.com.tr/komplocular-bu-aralar-cok-mutsuz-477y.html

TÜRKİYE İLE İSRAİL ARASINDA SİYASİ BİR GERGİNLİK BİZİM YAHUDİ MİLLETİNE KARŞI OLMAMIZ ANLAMINA GELMEZ

Türkiye ile İsrail arasında siyasi bir gerginlik olabilir. Bu, bizim Yahudi milletine karşı olmamız anlamına gelmez. Ama Kongre üyelerini uyardım, Eğer siz, Türkiye-İsrail ilişkilerinden yola çıkarak Türkiye’yi cezalandırmaya kalkarsanız, o zaman Türkler bunu, Türk-Yahudi sorunu olarak ele alır ki, bu felaket olur. Bunun bir ileri aşaması da Türk-Amerikan sorunudur. Bunu yapmayın dedim.

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu

http://www.stargazete.com/politika/ne-kimseye-hesap-veririz-ne-de-bir-sinava-cekiliriz-haber-318725.htm

ESKİ BAŞBAKANLAR, ’BİZ SİZİ ÇOK SEVİYORUZ, BİZİM KARDEŞİMİZSİNİZ’ DİYORDU

İki ülke diplomatları İsviçre'deki görüşmelerde ‘Mavi Marmara krizine' çözüm bulmuşlardı. Diplomatlar çözüm önerisini politikacılara götürdü. Konu tekrar çöktü. Hâlbuki diplomatlar bu krize çözüm bulmuştu. Ahmet Davutoğlu'nun ‘Bu kriz İsrail’deki koalisyon hükümetinden kaynaklanıyor’ demecine katılıyorum. Liberman'ın Türkiye’yi ‘yalancılıkla' suçlaması da doğru değil. Onun söylediklerinden utanıyorum. Başbakan Liberman, bu krize çözüm bulması gerekir. Türkiye ile İsrail arasında 62 yıldan bu yana süren ilişkilerin çökme noktasına gelmesinde iki faktör var. İsrail’de Türkiye Batı ülkesi gibi görünürdü. Şimdi Türkiye her yöne bakıyor, dış politikası değişti. İsrail’in Filistin ve Lübnan’la barış görüşmelerini durdurması ilişkilerin sekteye uğramasında etkili oldu. İsrail'de sağcı bir hükümet işbaşına geldi. Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz’ın başbakanlığı döneminde iki ülke arasında çok iyi ilişkiler vardı. Eski başbakanlar, ’biz sizi çok seviyoruz, bizim kardeşimizsiniz’ diyordu. Ancak, Erdoğan seçilince bizi ’terör’ ülkesi ilan etti. Türkiye, Suriye ve İran’la yakın ilişkiye girdi. Bu iki ülke bizim düşmanımız.

Alon Liel

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1034147&Date=27.12.2010&CategoryID=77

YAHUDİ DÜŞMANLIĞI, ORTAÇAĞIN KOYU KATOLİK ÖĞRETİSİNİN BİR UZANTISIDIR. İSLAMİYET DE HER NEDENSE BU ÖĞRETİNİN PEŞİNE TAKILMIŞTIR

Wikileaks olayında da sızıntı Türkiye’de gündem olunca, yine işin içinde Siyonist parmak arandı ve İsrail suçlandı. Hiç kimsenin aklına gelmeyeni o akıl etmiş edasındaki zehir hafiyeler,  parmaklarının sallayarak, yine Yahudileri işaret ettiler. Onlar yapmıştır dediler. Gerekçeleri de hazırdı ve siyasi idi: One-minute intikamı. Anlı şanlı bakanlar, parti sözcüleri, şizofrenik emekli istihbaratçılar, köşe yazarları, TV kanallarının gedikli yorumcuları bu fikri paylaştılar. Wikileaks editörü Assange iki gün önce ellerinde, İsrail devletinin kirli çamaşırlarını ortaya çıkaracak 3700 belge olduğunu açıklayınca, bu anlı şanlı ukalalar ne yapacak pek merak ettim. 

Yahudi düşmanlığı, ortaçağın koyu Katolik öğretisinin bir uzantısıdır. İslamiyet de her nedense bu öğretinin peşine takılmıştır. Hıristiyanlar İsa peygamberi Yahudilerin çarmıha gerdiğini ileri sürerek onlardan nefret ederler. Peki, Müslümanlar niye? Tanrı insanların vicdanından iki bin senelik nefreti nasıl silemedi, akıl alacak gibi değil. Yahudilerin sütten çıkmış ak kaşık olmadıkları malum. Tarihten gelen Yahudi düşmanlığı, 1903 de Rusya da yayınlanan ‘The Protocols of the Elders Zion’adlı kitapla günümüze taşınmıştır. Protokol dünyayı Yahudilerin yönetmesini hedefler. Çok uzun seneler basının gündemine oturan protokolün sahte bir belge olduğu iddia edenler de çıkmıştır. Konumuz Siyonist protokolün sahteliği veya doğruluğu değil. Wikileaks gibi bir gazetecilik olayını, Yahudi düşmanlığına bağlayan çarpık zihniyeti aktarmaya çalışmaktır. Düşünmeden konuşan siyasetçilerin, köşe yazarlarının, TV’lerin kadrolu yorumcuların bilgisine sunulur.

Prof. Cengiz Yalçın

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/16625723.asp?gid=234

KİM BİLMİYORUM, AMA BİRİSİ BU 'HOLOCAUST' FİKRİNİ ÖNEMSEDİ

Ermeni meselesi, diasporada yaşayan Ermeniler için politik bir mesele. Yahudiler'in holocaust (soykırım) meselesine bakın. Bunun ne zaman ortaya çıktığını biliyor musunuz? 1970'lerde. Yahudi yazarlar bu konuda çok iyi kitaplar yazdılar. Ermeni yazarların bu konuda Ermeniler'i ilgilendiren bir şey yazdığını sanmıyorum. Yahudiler ve özellikle İsrail için mesele şuydu: Yahudiler Amerika, Fransa vb. toplumlarının içinde eriyorlar, yok oluyorlar dediler. Bunu nasıl önleyebiliriz, nasıl bir yahudi kimliği oluşturabiliriz, kimliğimizi neyin çevresinde inşa edebiliriz, diye düşündüler. Kim bilmiyorum, ama birisi bu 'holocaust' fikrini önemsedi. Böylece Yahudi kimliği oluştu.

Feroz Ahmad

http://www.haberturk.com/polemik/haber/585303-2011-secimi-farkli-ve-sasirtici-olacak-

Netten okuyun

2010 ABD-İsrail İlişkilerinde En Kötü Yıl Oldu

http://www.voanews.com/turkish/news/2010-ABD-israil-iliskilerinde-En-Kotu-Yil-Oldu-112274274.html

İsrail’in korktuğu Türk kızını Araplara da beğendiremedik

http://www.greekturkish.com/turkish/israilin-korktugu-turk-kizini-araplara-da-begendiremedik/

İsrail’in Audi A8′i

Peugeot için Yahudi Mercedesi dendiğini duyardım küçükken. Eskiden ırklarla ilgili fıkralar çok sık anlatılırdı. Şimdilerde sadece Lazların komiklikleri kalmış olsa da Arapların kadın düşkünlüğü, İskoçların ve Yahudilerin cimriliği hakkında da epey fıkra vardı o günlerde.

Peugeot’ya bu lakapla hitap edilmesinin sebebi lüks ve az yakan otomobiller üretmesi diyor kimileri. Bazıları da Nazilerin 2. Dünya Savaşı’nda yaptıkları yüzünden Yahudilerin Alman markalarına düşman olduğunu, Alman otomobillerine binmemek için lüks otomobil olarak Peugeot’yu ürettiklerini söylüyor.

http://www.pitcafe.com/2010/11/israilin-audi-a8i/

Doğu Akdeniz’de sular ısınıyor – Semih İdiz

http://www.milliyet.com.tr/dogu-akdeniz-de-sular-isiniyor/semih-idiz/siyaset/yazardetay/27.12.2010/1331318/default.htm

Roz Kohen "Yahudi İstanbul'unu / İstanbul Yahudileri'ni" anlatıyor: İstanbul'da Yahudiler ve Yahudi Yaşamı

http://www.kanalkultur.com/kks/yazarlar/roz-kohen.html

http://judeo-spanishmemoires.blogspot.com/

Sorunlar ve Çözümler – Tufan Erbarıştıran

http://www.hasturktv.com/arsiv/1438.htm


İzak BARON