PKK: “İsrail, Türkiye’nin bizi yok etmesine yardım ediyor”

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz, geçtiğimiz hafta PKK lideri Murat Karayılan ile yapılan bir söyleşiye yer verdi. Gazetenin yazarlarından İtai Anghel’in PKK kampların giderek gerçekleştirdiği röportaj “PKK lideri: İsrail, Türkiye’nin bizi yok etmesine yardım ediyor” başlığıyla yayınlandı

Anghel, kampların bulunduğu bölgenin tasviri ile başlayan yazısında Murat Karayılan ile görüşüp görüşemeyeceğinden emin olmadan yola çıktığını, Karayılan’ın kendisi ile görüşmesinin bir sürpriz olduğunu belirtiyor. Kampa ulaşma yolculuğu sırasında PKK’lılar arasında bir İsrailli gazeteci olmanın tedirginliğini hissettiğini vurgulayan Anghel, Karayılan’ın İsrail ile ilgili sözlerine yer verdi:

“Benim çözemediğim bir durum bu. İsrail’in herkesten daha çok bizi anlamasını, kendilerini bizimle özdeştirmesini beklerdim. Her şeyin ötesinde siz Holokost’u yaşadınız; soykırımı, dışlanmayı, zulmü yaşadınız… Şimdi de bizim halkımız aynı kaderi paylaşıyor. Bölgedeki herkes, Suriyeliler, Türkler, İranlılar, bizi yok etmek istiyorlar… Ve siz tüm bunlara bizi yok etmeleri için silah sağlıyorsunuz,”

Haberde Karayılan’ın sözleri şu şekilde devam ediyor, “Eskiden, 1960’lı 70’li yıllarda İsrail ile Kürtler dosttu. Ancak 1980’lerde, Türkiye ile ilişkilerinizi ve askeri işbirliğinizi sıkılaştırmaya başladığınızdan beri, bizim sıkıntımıza ve yok edilme çabalarımıza yardım edenlerin başında geliyorsunuz.”

Karayılan, sözlerine ise bazı sorularla son veriyor, “Türkiye ile İsrail’in iyi ilişkiler içinde olmasını anlayabiliyoruz; ancak bu iyi ilişkiler neden bizim zararımıza gelişiyor? Merak ediyorum, acaba İsrail halkının ne kadarı Türklere sağladığınız silah ve askeri eğitimin farkında?”