Down Türkiye, algıları değiştirmeye kararlı...
Down Türkiye, algıları değiştirmeye kararlı...

Down Sendrom’lu bireylerin bağımsız ya da yarı bağımsız hayatlar kurabilmesini, topluma katma değer yaratarak yaşayabilmelerine olanak sağlayacak her türlü altyapının ve eğitimin gerçekleştirilmesini amaçlayan Down Türkiye, bu konuda başlattığı projelere hızla devam ediyor. Yapılan bu etkinliklerle 100 bin ziyaretçi, 130 bin hane ve 500 bin kişiye ulaşılması hedeflenen bu projenin Doret Habib PR & İletişim Danışmanlığı olarak biz de gönüllü olarak destekliyoruz.

“Down Sendromu Farkındalık Aktiviteleri”nin ikinci ayağını oluşturan “Down Sendromu Dostluk Yürüyüşü”nü 3 Ekim Pazar günü saat 15:00’de Galatasaray–Tünel arasında gerçekleştireceğiz. Bu yürüyüşle toplumun engellilik ve engelli insan algısını pozitif olarak etkilemeyi amaçlayan Down Türkiye, yaptığı etkinliklerle Down Sendrom’lu insanların da mutlu, bağımsız, üretken, toplumla bütünleşen bir yaşam kurabileceklerine dikkat çekmek istiyor. Çekiyor da... Projenin ilk ayağı bir hayli başarılı oldu. Medyada oldukça ses getirdi.

Herkesin de bildiği gibi milliyet, ülke, sosyal ya da ekonomik farklılık gözetmeden her 800 doğumda bir görülen Down Sendromu, genetik bir farklılık. Bununla birlikte, özellikle 0-3 yaşından itibaren uygulanan düzenli ve disiplinli eğitim programları ile Down Sendrom’lu insanlar da pek çok başarıya imza atarak, toplum içinle anlamlı hayatlar kurabiliyor. Bugün artık eğitim programları sayesinde Down Sendrom’lu çocuklar lise hatta üniversite bitirip, ikinci bir dil öğrenebiliyor, çalışabiliyor... İşte Down Türkiye, bu konuya parmak basmak istiyor.

Her çocuk gibi farklı zeka seviyesine, yetenek ve kişiliğe sahip olan Down Sendrom’lu çocukların kapasitesini maksimum düzeyde kullanabilmesi için zamanında ve doğru desteği alması gerekiyor. Bu nedenle erken eğitim programları, fizyoterapi, dil terapisi, oyun grupları gibi seçeneklerin aileler tarafından iyice değerlendirilip, doğru kaynaklara ulaşılarak karar verilmesi öncelik kazanıyor.

Tomurcuk Vakfı ve Down Türkiye’nin birlikte bir ilke imza atarak yürüttüğü bu projede sizlerin de desteğinize ihtiyacımız var. Onların toplumdaki yaşamını kolaylaştırmak için herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. Haydi gelin Down Sendromlularla birlikte el ele gerçekleştireceğimiz yürüyüşe siz de katılın. Biliyorum ki bir elin nesi var iki elin sesi...