Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagog bahçesinde İFTAR
Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagog bahçesinde İFTAR

Kuzguncuk Beth Yaakov Yönetim Kurulu 17 sene evvel bir restoranda başlayan iftar yemeğinin geleneğinin 18.sini bu sene 24 Ağustos Salı gecesi sinagog bahçesinde tekrar yaşattı

Büyük bir titizlikle hazırlanmış Türk ve Sinagog amblemlini taşıyan bayrakların süslediği masaların hemen yanı başında sadece kapıların değil gönüllerin de açıldığının somut bir nişanesi olarak dikkati çeken bir başka nokta da konuklar için düzenlenmiş Mescid alanıydı.

Beylerbeyi Cami hocası Ramazan Kutlu’nun okuduğu ezanın ardından Beth Yaakov  Yönetim Kurulu üyelerinden  Niso Yeruşalmi’nin Türk Musevi Cemaati Başkan Yardımcısı ve Kuzguncuk Beth Yaakov Sinagogu Vakfı Onursal Başkanı merhum Robert Abudara’nın anısına istinaden yaptığı konuşmadan sonra, rahmetlinin geçen yıl iftar gecesi yaptığı konuşması ile ilgili hazırladığı  barkovizyon gösterisini sundu.

Yaşanan duygulu anların ardından Vakıf Başkanı Beto Adato “Yüce Allah katında tuttuğunuz oruçlar kabul olsun” sözleriyle  başladığı konuşmasında, yıllardır üç semavi dinin mensuplarının İstanbul’un bu güzide semtinde yaşadığı ve yaşatmakta olduğu dostluğun, yardımlaşmanın, birlikteliğinin daima doruklara çıktığını, bunun bütün dünyaya örnek olmasını ve daima barış ve huzur içinde yaşanmasını temenni etti.

Bet Din üyesi Rav Yeuda Adoni dinin insanları Allah’a ve birbirine bağladığını ve her dinde inanç ve ibadet ‘in toplulukları oluşturduğunu belirterek bu yıl Ramazan ayı ile Selihot ( af dileme ) günlerinin aynı döneme geldiğini ve bunun herkese iyilik ve doğruluk adına bir ışık olduğunu belirtti.

Üsküdar Müftüsü Mehmet Gök, İslam’da 5 temel esasın birinin oruç olduğunu ve verdiği faydaların en önemlisinin insanların kendi nefsilerine hâkim olmalarını başardığını anlattı. Burada kurulan bu sofraların getirmiş olduğu güzelliklerle Kuzguncuk’un dünyaya örnek bir yer olduğunu belirterek yönetime teşekkürlerini belirtti.

Üsküdar İlçe Belediye Başkanı Mustafa Kara sözlerine merhum Robert Abudara’yı rahmetle ve birlikte geçirdikleri günleri anmakla başladı. 500 yıl önce başlayan bu serüvenin Kuzguncuk’tan Kudüs’e uzanan hoşgörünün bu geceye taşınmasından büyük bir mutluluk duyduğunu, bu birlik ve beraberliğin daim olmasını temenni etti.

Üsküdar Kaymakamı Süleyman Erdoğan bu güzellik karşısında mevki, makam farkı gözetmeksizin herkesin Tanrı’nın kulları olduğunu, soframızı ve ekmeğimizi paylaştığımıza göre birlikteliğin din, dil, ırk ayırımı yapmadan el ele bunları devam ettirebilmek için çalışmak gerektiğini, merhum Robert Abudara’ya rahmet dileyerek bu geceyi hazırlayan yönetim kuruluna teşekkürlerini belirtti.

AKP. İstanbul Milletvekili Kuzguncuklu Edibe Sözen sözlerine merhum Robert Abudara’ya rahmet ve Musevi Cemaati’nin Roş Aşana bayramını kutlayarak başladı.

Kuzguncuk’ta yaşayan 3 semavi din mensuplarının burada yıllar boyu dinlerin en güzel yönlerini vakfettiklerini, sevgi, saygı ve dürüstlüğün en güzel örneklerini sunduklarını belirtti.

Kuzguncuk’un İstanbul medeniyetinin bir özeti olduğunu ve bu güzel gecelerde her zaman birlikte olmayı can’ı gönülden arzu ettiğini belirtti. Kuzguncuk Cami Müezzini Aydın Vatan’ın okuduğu şükran duasının ardından, uzun seneler birlikte mesai yaptığı merhum Robert Abudara için rahmet okuyarak konuşmasını sona erdirdi.

Yönetim Kurulu Üyesi Niso Yeruşalmi yaklaşmakta olan Ramazan Bayramı ve Roş Aşana Bayramlarının her iki millete de hayırlı olmasını temenni ederek nice İftar sofralarında tekrar buluşmak dileklerini belirtti.