Dünya Kupası’nda beraberlik kalkacak mı?
Dünya Kupası’nda beraberlik  kalkacak mı?

FIFA Başkanı Sepp Blatter, Dünya Kupası grup maçlarında beraberliği ve uzatma süresini kaldırmayı düşündüklerini söyledi

FIFA Başkanı Sepp Blatter, Alman Focus dergisinde yayınlanan röportajında, Güney Afrika’da düzenlenen Dünya Kupası’nın olumlu geçtiğini, ancak grup maçlarında berabere sonuçlanan maçların dikkati çektiğini, takımların grup maçlarına başladıklarında ilk aşamada yenilgi almak istemediğini ve bunun sonucunda sıkıcı maçların oynandığını belirtti.

‘’Neyi değiştirmek istiyorsunuz?’’ şeklindeki soruya karşılık Blatter, ‘’Grup maçlarında beraberliği ve uzatmayı kaldırmayı düşünüyoruz. 90 dakika sonra kazanan olmaması durumunda hemen penaltı atışlarına geçilsin. 2002 yılında getirilen ‘Altın Gol’ uygulamasına yeniden başlanabilir. İlk gol galibi belirler, böylece iki takım da hücum eder’’ diye yanıt verdi.

Futbolun amacının gol atmak olduğunu ifade eden Blatter, bu öneriyi futbol ve teknik komitelerine sunacağını kaydetti.

Hakemlere yardımcı olacak teknik malzemeler konusuna da değinen Blatter, makul buldukları malzemeleri hemen uygulamaya koyacaklarını söyledi.

Gol olup olmadığının belirlenmesi için düşünülen ‘çipli top’ uygulamasının ise bugüne kadar yapılan testlerde çok karmaşık görüldüğünü belirten Blatter, buz hokeyinde olduğu gibi kameraların kale direklerine yerleştirilmesi konusunun inceleneceğini ifade etti.