Filistin Yönetimi’nden Hamas’a darbe
Filistin Yönetimi’nden Hamas’a darbe

Filistin Yönetimi, Hamas’ın Batı Şeria’ya genişlemesine engel olmak adına grup üzerindeki baskısını artırıyor. Hamas’ı bastırma hedefinin bir parçası olarak, Filistin Yönetimi’nin güvenlik güçleri İslamcı harekette önemli rol oynayan kişilerin oğullarını ve eşlerini gözaltına almaya başladı.

Mahmud Abbas yönetimindeki FÖY’ün güvenlik güçleri, Hamaslı yetkililerin yakın aile bireylerini tutuklamaya başladı. Ramallah’da Filistin Yönetimi’nin bir güvenlik yetkilisinin söylediğine göre tutuklamaların amacı Hamas’ın üzerindeki baskıyı arttırmak ve kontrolünün Gazze Şeridi’nden Batı Şeria’ya genişlemesini engellemek.

Geçtiğimiz hafta, Filistin Yönetimi İstihbarat Servisi, Hamas’ın Değişim ve Reform Listesi temsilcilerinden Samira Halayka’nın oğullarını gözaltına aldı. Daha önce Halayka’nın kocası ve şoförü de Filistin Yönetimi tarafından tutuklanmıştı. Halayka, bazıları maskeli olan Filistinli yetkililerin geç saatte evine girdiklerini ve oğulları Osama ve Anas’ı dövdükten sonra tutukladıklarını dile getirdi. Halayka, sadece kendi köyünde 300 genç adamın, Hamas’ı destekledikleri şüphesiyle FÖY tarafından sorgulanmak üzere çağrıldığını veya gözaltına alındığını ifade etti.

Samira Halayka, Genel İstihbarat Servisi Direktörü Majed Faraj’a yazdığı mektupta, “Oğullarım ve köydeki komşularım soyguncu veya otoban hırsızı değiliz,” şeklinde açıklama yaptı. “Öğretmenleri, imamları, üniversite öğrencilerini, fabrika sahiplerini, iş adamlarını ve hatta yaşlı adamları bile yakaladınız. Aynı zamanda anneleri, çocukları ve hamile kadınları bile benim hakkımda sorgulamak üzere çağırdınız. Hepsi sorgulama sırasında aşağılanmış hissettiler,” dedi. Halayka FÖY hapishanesinde 17 gün tutulan kocasının her gün yarım kilo kaybettiğini açıkladı.

Pazar günü Filistin polisi, Batı Şeria’da önemli bir Hamas figürü olan Şeyh Hamed Bittawi’nin üç oğlunu tutukladı. Bittawi aynı zamanda Filistinli yasama organını temsil eden Değişim ve Reform Listesi’nde yer alıyor.

Bittawi’nin tutuklanan üç oğlu, mühendis olan İslam, gazeteci olan Ahmed ve öğrenci olan Nasr idi. Bittawi üç oğlunun tutuklanmasının ‘Filistinli milletvekillerini susturma teşebbüsü’ olduğunu belirtti ve geçtiğimiz aylarda da binlerce Hamas destekçisinin Filistin Yönetimi tarafından sorgulanmak üzere çağırıldığını veya tutuklandığını ekledi. Bazıları gözaltında iken fiziksel olarak işkence gördüklerinden şikayet ettiler. “Eğer baskı yapan kişiler bu tutuklamaların pozisyonumuzu değiştirmemize neden olacağını sanıyorlarsa, rüyada yaşıyorlar,” dedi.