Kara Eylül'ün Lideri öldü
Kara Eylül'ün Lideri öldü

Gine'den Meksika'ya, Hindistan'dan Suudi Arabistan'a haftaya damgasını vuranlar...

Ortadoğu

İSRAİL: 1972 Münih Olimpiyatları’nda on bir İsrailli sporcunun öldürüldüğü saldırıların baş planlayıcısı ve El Fetih’in bir kolu olan Kara Eylül’ün lideri Muhammed Ude böbrek yetmezliğinden Suriye’de öldü.

IRAK: Ramadi kentinde valilik binası önünde düzenlenen intihar saldırısında dört kişi hayatını kaybetti, 23 kişi yaralandı.

SUUDİ ARABİSTAN: Kral Abdullah petrol arama çalışmalarını, yer altı zenginliğini gelecek nesillere bırakmak için, durdurduğunu açıkladı.

 

Afrika

D. KONGO: Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusunda devrilen bir petrol tankerinin alev alması sonucu 220 kişi hayatını kaybetti.

GİNE: Geçen hafta gerçekleşen ilk özgür devlet başkanlığı seçiminde biri kadın 24 sivil aday yarıştı. Resmi sonuçların birkaç gün içinde açıklanması bekleniyor.

SUDAN: Sudan hükümeti Libya’dan, Hartum’a saldırı tehdidinde bulunan ve barış görüşmelerini baltalamakla suçlanan isyancı örgüt Adalet ve Eşitlik Hareketi’nin lideri İbrahim’in iadesini istedi.

Amerika

MEKSİKA: En güçlü iki uyuşturucu çetesi arasında ABD sınırında meydana gelen silahlı çatışmada 21 çete üyesi öldü. Çatışmanın Arizona’dan sadece 20 km ötede meydana gelmiş olması, Meksika’da yaşanan huzursuzluğun Amerikan topraklarına kayma kaygılarını arttırdı. Kolombiya’da meydana gelen çete çatışmalarında ise yedi kişi öldü.

ABD: ABD ve Avrupa Birliği arasında terörle mücadele gerekçesi ile banka verilerine erişim anlaşması imzalandı. Anlaşma Avrupa Parlamentosu’nun onayının ardından yürürlüğe girecek.

MEKSİKA: Nikaragua, Guatemala ve El Salvador’un ardından Meksika’nın Nuevo Leon Eyaleti’nde etkisini gösteren Alex Kasırgası altı can aldı, binlerce kişi evlerini boşalttı. Kasırga, Guatemala ve El Salvador’da da ikişer ölüme yol açtı.

Asya

AFGANİSTAN: Amerikan ve İngiliz komutanların Taliban ile müzakere etme isteklerine sert yanıt geldi. Örgüt ülkedeki yabancı güçlerle de Afgan hükümetiyle de müzakere niyeti olmadığını duyurdu. Haftasonunda yapılan operasyonda 63 uyuşturucu kaçakçısı ve militan öldürüldü, on tanesi yakalandı.

PAKİSTAN: Lahor kentinde, Sufi Data Derbar türbesine militanlarca düzenlenen intihar saldırısında 42 kişi öldü, 175 kişi yaralandı. Saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı ancak militanların farklı mezhep ve azınlıklara ait dini yerlere saldırılarını arttırdığı dikkat çekiyor.

HİNDİSTAN: Ülkenin doğusundaki Narayanpur bölgesinde Maocu militanlar 70 kişilik bir polis devriyesini pusuya düşürdü. Saldırıda 27 polis öldü, on polis yaralandı.

ÇİN: Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 197 kişinin öldüğü olayların birinci yıldönümünde konuşan Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir, dünyanın Çin’e karşı yeterince kararlı davranmadığından şikayet etti.

KIRGIZİSTAN: Geçen hafta yapılan referandum ile cumhurbaşkanlığı yetkilerini üstlenen geçici hükümetin Başbakanı Roza Otunbayeva, yemin ederek göreve başladı.

GÜRCİSTAN: SSCB ve Rusya mirası ile vedalaşmak isteyen Gürcistan, SSCB’nin Gürcü Lideri Joseph Stalin’in Gori ve Tkibuli’daki heykellerini kaldırıldı. Gori’deki 6 metrelik heykel, Stalin’i sevenlerin engellememesi için gece yarısı yerinden sökülüp müzeye kaldırıldı.

Avrupa

POLONYA: ABD ile Polonya, füze savunma kalkanı ve bu ülke topraklarında kalıcı ABD üssü kurma konusunda anlaşma imzaladı. Rusya anlaşmayı sert bir dille eleştirdi.

FRANSA: Hükümetin emeklilik yaşını 60’dan 62’ye çıkarma planlarını yüzbinlerce kişi protesto etti. Önlem alınmazsa Fransa’nın emeklilik sisteminin çökeceğini öne süren Sarkozy yönetimi, Fransa’nın AAA olan kredi notunun düşmemesi için reformun şart olduğunu bildirdi.

İNGİLTERE: İngiltere Avrupa Birliği dışından göçe sınırlama getirdi; Nisan 2011’e kadar ülkeye en fazla 24 bin göçmenin girişine izin verilecek.

 


Karel Valansi