İsrail’de savunma tatbikatı

İsrail, Pazar Felaketi olarak tanımladığı; askerlerinin, acil durum ekiplerinin ve sivillerinin füze, kimyasal silah ve terörist saldırılarına karşı tepkisini sınamak amacıyla ulusal savunma tatbikatı yaptı

İsrail’in bu sene dördüncüsünü düzenlediği ulusal tatbikatının zamanlaması İran’ın tüm şüphelere karşın nükleer silah geliştirmediğini iddia ettiği ve aynı zamanda İsrail’in güneyi ve kuzeyindeki teröristleri tekrar silahlandırdığı döneme gelmesi dikkat çekiyor.

Tatbikat beş gün sürerken İsrail tarihinin en büyüğü olarak kayıtlara geçti.  İsrail düşmanlarınca ülkenin savaşa hazırlandığı tartışmalarına ve İsrail’in gidermeye niyetli olduğu şüphelere yol açtı.

Ulusal tatbikatın komuta kademesinden yetkili bir subay olan Albay Hilik Sofer  ordu radyosunda yaptığı açıklamada “Ulusal savunma operasyonundan bahsediyoruz – saldırı değil savunma” diyerek tatbikatın amacına vurgu yaptı. “Ülkemin Lübnan Savaşı’ndan hemen önceki akşam gibi, hazırlıksız, eğitimsiz olmasını istemedim. Umuyorum ki bu tatbikat gerçek olmaz” dedi. İsrail basınına göre ‘İsrail’in savaş oyunu’ olarak adlandırılan tatbikat sonucu Hizbullah alarm seviyesini yükseltirken Lübnan Başbakanı Saad Hariri tatbikatın barışçıl çabalara zararlı başkaldırı niteliğinde olduğunu ifade etti. İsrail diplomatik kanallardan bu tatbikatın askeri bir saldırıyı gizlemek amacıyla yapılmadığı, savunma amaçlı olduğu belirtildi.