Lieberman’a yargı yolu görünüyor
Lieberman’a yargı yolu görünüyor

İsrail polisi uzun zamandır soruşturma yürüttüğü Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman için güveni suiistimal ve sahtekârlık gerekçesiyle dava açılması talebinde bulundu. Polis, bazı gizli dosyaları Lieberman’a ilettiği şüphesiyle İsrail’in eski Belarus Büyükelçisi Zeev Ben Ariye hakkında da dava açılmasını istedi.

Lieberman hakkındaki bazı rüşvet ve yolsuzluk iddiaları soruşturulurken, eski büyükelçinin Belarus yetkililerine aktarılmak üzere Adalet Bakanlığı’ndan aldığı belgeleri Lieberman’a verdiğinden şüpheleniliyor. Eski büyükelçinin bu belgeleri 2008 yılında Dışişleri Bakanlığı kanalıyla aldığı, belgede Lieberman hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle Belaruslu yetkililerden bilgi talebinin de bulunduğu kaydedildi. İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman ise polisin hakkındaki tavsiyesi ile ilgili olarak herhangi bir açıklama yapmadı. Bakanın yardımcıları ise, Lieberman’ın konuyla ilgili olarak herhangi bir endişeye kapılmadığını belirttiler.

İsrail polisi, Lieberman hakkında, paravan şirketler ve hesap ağı kurarak milyonlarca Dolar yasa dışı gelir sağladığı iddiasıyla yürüttüğü asıl soruşturmanın ardından, geçen yıl savcılığa dava açılması tavsiyesinde bulunmuştu.