Dolaylı barış görüşmeleri nihayet başlıyor mu?
Dolaylı barış görüşmeleri nihayet başlıyor mu?

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman geçtiğimiz pazar günü yaptığı açıklamada, Filistinlilerin İsrail-Filistin dolaylı barış görüşmelerine, barış için gitmediklerini söyledi. Bakana göre Filistinliler görüşmeleri çıkmaza sokmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Avrupalı diplomatlara yaptığı konuşmada bakan, Filistinlileri barış görüşmelerine giderken gerçek amaçlarını açıklamamak ve gerçek taleplerini öne sürmemekle suçladı. Bakana göre Filistin tarafı direkt barış görüşmelerine başlamamak için dolaylı görüşmelerin başarısız olmasını istiyor.

NETANYAHU ÇIKAN HABERLERE TEPKİLİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Lieberman ile aynı gün yaptığı açıklamada Filistinlilerin İsrail’le olası bir barış anlaşmasında, büyük ölçülerde toprak vereceği iddialarını yalanladı. Likud bakanları ile yaptığı görüşmede düşüncelerini dile getiren Başbakan, çıkan raporların doğru olmadığını vurguladı. Ayrıca başbakan, ABD Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell’in İsrail-Filistin Özerk Yönetimi (FÖY) arasında arabuluculuğa başlamadığının da altını çizdi.

Geçtiğimiz cuma günü, The Wall Street Journal Gazetesi verdiği haberde Filistinlilerin İsrail’e olası bir barış anlaşmasında geniş sınırlar vereceğini yazmıştı. Rapora göre Filistinliler İsrail’e 2008 yılında gerçekleşen Ehud Olmert- Mahmud Abbas görüşmelerinde Filistin tarafının önerdiği toprağın iki katı kadar toprak önerdi.

Çarşamba günü Abbas ile Mitchell Ramallah’da görüştü. Bu görüşmede Abbas Mitchell’dan Netanyahu ile görüşmesini ve sınırlar konusunda düşüncelerini öğrenmesini istedi. Abbas ayrıca Mitchell’a 2008 görüşmelerinde Olmert’e verdikleri sözün arkasında olduklarını da hatırlattı.

Olmert ile Abbas’ın 2008 de yaptığı görüşmelerin detayları 11 sayfalık bir rapor olarak Dışişleri eski Bakanı Condoleezza Rice tarafından Obama yönetimine teslim edildi.

Olmert’in 2008 birebir görüşmeleri sırasında Abbas’a yaptığı teklif şuydu: İsrail Batı Şeria’nın yüzde 6,5’luk bir bölümünü topraklarına katacak, bunun karşılığında ise Yeşil Çizgi’nin İsrail’e ait olan yüzde 5,8’lik kısmını verecek. Abbas 1967 sınırlarına dönülmesi gerektiğinin altını çizerken, “Sınırlarımız en az 6200 kilometre kare olmalıdır” dedi.

Abbas Mitchell’dan silahsızlanma konusu ile ilgili olarak da Netanyahu ile görüşmesini istedi. Bir süre silahsızlandırılmaya izin vereceğini belirten Abbas, “İsrail askerlerinin Batı Şeria’da kalmasına izin vermem” dedi.

İSRAİL ÜRÜNLERİNE BOYKOT

Ramallah’ta Filistinlilerin Yahudi yerleşimlerinde üretilen ürünlere yönelik boykot kampanyasına katılan

Filistin Özerk Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Wall Street Journal Gazetesi’nde yayımlanan habere istinaden yaptığı açıklamada prensip olarak İsrail ile toprak takasında mutabık olduklarını ancak miktar hakkında bir anlaşmanın olmadığını söyledi.

George Mitchell aracılığıyla yapılan dolaylı görüşmelere değinen Abbas, öncelikle sınır ve güvenlik konularının görüşüleceğini açıkladı. Abbas’ın bu açıklaması Mitchell’in, her iki tarafa dört ay boyunca görüşmelerle ilgili basına herhangi bir açıklamada bulunmamalarını  istemesinin ardından geldi.

Filistinlilerin Yahudi yerleşimlerinin ürünlerini boykot etmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Abbas, “Boykot İsrail’e karşı değil. Bizim İsrail ile ticari ilişkilerimiz var. Ancak yerleşimlerden gelen ürünlere karşıyız” dedi.