Ukrayna Parlementosu'nda sis bombaları
Ukrayna Parlementosu'nda sis bombaları

 Sudan'dan Tayvan'a, Yunanistan'dan Irak'a haftaya damgasını vuranlar...

Afrika

SUDAN: 24 yıl sonra düzenlenen çok partili seçimi, oyların yüzde 68’ini alan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir kazandı. Eski isyancı Lider Salva Kiir de oyların yüzde 92,99’unu alarak ülkenin güney kesiminin liderliğini kazandı. Kiir, cumhurbaşkanı yardımcılığı görevinin yanısıra kuzey-güney koalisyon hükümetinde de yer alacak. Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından savaş suçlarından mahkum olan El Beşir’in Cumhurbaşkanı seçildiği seçimlere hile karıştırıldığı iddia edildi.

Amerika

KOLOMBİYA: Venezüela Lideri Hugo Chavez, komşu Kolombiya’da Juan Manuel Santos’un devlet başkanı seçilmesinin, bölgede savaşa yol açabileceğini açıkladı. Chavez Santos’u Ekvator’a saldırı emrini vermekle suçluyor.

Asya

TAYVAN: Tayvan’da 6.9 büyüklüğünde deprem ve toprak kayması meydana geldi.  Deprem sonrası can ve mal kaybı hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Pasifik’teki ada ülkesi Papua Yeni Gine’de meydan gelen 6,3 büyüklüğünde depremde can kaybı yok. Filipinler ise bir gecekondu mahallesinde çıkan yangında 300 ev yandı, 7 bin kişi evsiz kaldı.

KIRGIZİSTAN: Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko, Kırgız devrik Lider Kurmanbek Bakiyev’in her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olduklarını açıkladı. Dokunulmazlığı kaldırılan Bakiyev yargılanmak üzere aranıyor. Rusya Kırgızistan’ın devrik İçişleri Bakanı’nı gözaltına alıp, Kırgızistan’a iade etti. AB Dışişleri Bakanları, Kırgızistan’daki geçici hükümeti, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne saygı göstermeye çağırdı.

Avrupa

YUNANİSTAN: İtalya ve Avusturya, diğer AB üye devletleri Yunanistan’ın dev bütçe açığını kapatmak için yapılacak mali yardımları geciktirmemeye çağırdı. Uzlaşmaz bir tutum sergilemekle suçlanan Almanya ile geçmişte Yunanistan’ın yükümlülüklerini yerine getirmediğine dikkat çeken Fransa’nın onaylamadığı 60 milyar Dolarlık uluslararası yardım paketinin devreye sokulmaması Euro’ya değer kaybettirdi.

UKRAYNA: Ukrayna parlamentosu, Sivastopol’daki Rus Karadeniz Donanma üssünün süresini 2042’ye kadar uzattı. Bunun karşılığında iflasın eşiğindeki Ukrayna’ya satın aldığı Rus doğalgazında yüzde 30 indirim uygulanacak. Muhalefet, ülkeye ihanet olarak nitelendirdiği anlaşmayı protesto ettiğini açıkladı. Binlerce kişi de parlamento önünde toplandı.  Antlaşmanın parlamento’da onayladığı sırada milletvekilleri arasında kavga çıktı, yumurtalar havada uçtu, bilinmeyen kişilerce içeriye sis bombası atıldı.

MACARİSTAN: Pazar günü yapılan genel seçimlerin ikinci turunu Genç Demokratlar Partisi (Fidesz) kazandı. Önemli bir oy desteği ile kazanan parti meclis sandalye sayısının üçte ikisini ele geçirdi.

Ortadoğu

LÜBNAN: Mezhep ayrımcılığı yerine laik bir sistem oluşturulmasını isteyen sivil toplum örgütleri tarafından organize edilen Laiklik Yürüyüşü’ne 3 bin kişi katıldı. Lübnan’da 18 mezhep bulunuyor. 1943 yılında bağımsızlığını kazanan Lübnan’da devlet başkanı Hıristiyan, başbakan Sünni, meclis başkanı Şii oldu. Parlamento’da ise sandalyeler iki din arasında eşit olarak bölünüyor.

IRAK: Geçen ayki milletvekili seçiminde 52 adaya verilen oylar, adayların yasa dışı Baas Partisi ile ilişkileri olduğu için iptal edildi. Bu adaylardan seçilmek için gereken oyu alan İyad Allavi’ye bağlı iki kişinin adaylığının düşmesi genel sonuçları etkileyebilir. Resmi olmayan sonuçlara göre İyad Allavi bloğu, Nuri el Maliki grubundan iki sandalye önde.

 


Karel Valansi