İran'da gövde gösterisi
İran'da gövde gösterisi

Uganda'dan Venezüela'ya, Çin'den İzlanda'ya haftaya damgasını vuranlar...

Afrika

UGANDA: Toro Kralı olan babası 1995’te öldüğünde 3 yaşında ‘’dünyanın en genç kralı’’ ilan edilen Oyo Nyimba Kabamba Iguru Rukidi, bu hafta resmi bir tören ile taç giydi.

Amerika

VENEZÜELA: Devlet Başkanı Hugo Chavez, Çin’in ülkesine uzun vadeli 20 milyar Dolar kredi vereceğini açıkladı. Chavez söz konusu kredinin petrol satış gelirleri ile geri ödeneceğini ifade etti.

Asya

TAYLAND: Tayland, Başbakan Abhisit Vejjajiva’nın hükümeti düşürmeye yeminli görünen devrik Başbakan Taksin Şinavatra yandaşları ‘kırmızılar’ ile Bangkok’un elitlerini destekleyen ‘sarılılar’ arasında bölünmüş durumda. Geçen hafta Başkent Bangkok’da Başbakan Abhisit Vejjajiva’nın istifasını isteyen ‘kırmızılar’ ile ordu arasında çıkan çatışmalarda en az 20 kişi öldü yaklaşık 800 kişi yaralandı.  Ordu başkentin finans merkezinde konuşlanarak hükümet karşıtı göstericilerin bölgeye girişini engellemeye çalışıyor. Taksin karşıtı, krallık yanlısı ‘sarılılar’ ise ülkedeki siyasi krizin çözülmesi için hükümete ültimatom vererek bir hafta süre tanıdı.

ÇİN: Çin’in kuzeybatısındaki Çinghay eyaletinde 14 Nisan’da meydana gelen 7,1 büyüklüğündeki depremde ölenlerinde sayısı iki bine yaklaştı, 216 kişi ise kayıp.

PAKİSTAN: Pakistan lideri Asıf Ali Zerdari yetkilerini kısıtlayan anayasa değişikliğini imzaladı. Yapılacan değişiklikle, devlet başkanının yürütmeyle ilgili yetkileri başbakan ve meclise devredilecek.

Avrupa

İZLANDA: İzlanda’daki yanardağın püskürttüğü külün oluşturduğu bulutlar yüzünden Avrupa’nın büyük bölümünde hava sahası kapalı. Hava trafiğinin aksamasından şimdiye kadar 6 milyon 800 bin yolcuyu olumsuz etkiledi, 300 havaalanı ise felç oldu.

KKTC: KKTC’nin 3. cumhurbaşkanı seçilen Derviş Eroğlu konuşmasında, müzakerelerin devam edeceğini vurguladı. AB Komisyonu, Kıbrıs’ta kapsamlı çözüm müzakerelerinde Eroğlu’nu desteklemeye hazır olduğunu açıkladı. Yunan basını ise, Eroğlu’nun zaferini ada’daki müzakereler için olumsuz olarak niteledi.

İRAN’DAN GÖVDE GÖSTERİSİ

Tahran’ın Washington’a alternatif Nükleer Güvenlik Konferansı’nda İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, BM’yi 60 yıldır kalıcı barışı sağlayamamakla, ABD’yi ise nükleer silahlanma yarışı başlatmakla suçladı. Nükleer programının barışçıl olduğunu tekrarlayan Tahran, katılan 60 ülkeye nükleer silahlara ahlaki ve dini olarak karşı olduğuna inandırma çabasında. Türkiye konferansa katılmadı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun önümüzdeki hafta Tahran’a gitmesi bekleniyor.

Tahran’da kutlanan Ordu Günü’nde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, İran’ın artık kimsenin saldıramayacağı kadar güçlü olduğunu söyledi. Ortadoğu’daki huzursuzluğun kaynağının yabancı güçler olduğunu vurgulayan Ahmedinecad, bu güçlerden bölgeyi terk etmesini istedi. İran’da yasaklar ise devam ediyor. Japonya’da nükleer silahların yayılmasının önlenmesiyle ilgili bir toplantıya davetli olan İran eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin ülke dışına çıkmasına izin verilmedi.

Dini lider Ayetullah Ali Hamaney’e, seçimlerden sonra muhalefetten özür dilemesini talep ettiği bir protesto mektubu yazması nedeniyle tutklanan rejim muhalifi film yapımcısı Muhammed Nurizad, ülkede seçimden sonra çıkan olaylardaki rolü nedeniyle 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.


Karel Valansi