Haftanı izi
Haftanı izi

Togo'dan Hindistan'a, Myanmar'dan Irak'a haftaya damgasını vuranlar... 

Afrika

TOGO: Afrika kupası karşılaşması için Angola’ya giden Togo Milli Takımı’nın otobüsüne yapılan saldırıda otobüs şoförü öldü, dört kişi yaralandı. Togo’da gerçekleştirilen üç günlük yastan sonra Angola’ya geri dönen futbolcular Cabinda kentine gereken saatte varamadıkları için turnuvadan diskalifiye edildiler.

Amerika

ABD: HIV ya da AIDS virüsü taşıyanların ülkeye girişini engelleyen 22 yıllık yasağı kalktı.

KOLOMBİYA: Ekvador sınırındaki Galeras volkanının faaliyete geçmesi üzerine bölgedeki 8 bin kişinin tahliyesine başlandı.

Asya

HİNDİSTAN: Uttar Pradeş eyaletinde, geçen hafta, dondurucu soğuklar nedeniyle 30 kişi öldü, 47 kişi yaralandı. Eyalette geçen yıl 151 kişi soğuk hava yüzünden hayatını kaybetmişti.

KUZEY KORE: ABD’ye barış çağrısı ileten Kuzey Kore’ye yanıt gecikmedi. ABD, Kuzey Kore’nin önce altılı görüşmelere dönmesini istedi.

MALEZYA: Kuala Lumpur Yüksek Mahkemesi, önceki hafta, Hıristiyanların ‘Allah’ ifadesini kullanabileceğine karar vererek, hükümetin yasağını kaldırmıştı. Bu gelişme üzerine beş kilise molotof kokteyli ile saldırıya maruz kaldı.

 MYANMAR: Askeri cunta tarih vermemekle birlikte genel seçimlerin 2010 yılında yapılacağını açıkladı.

Avrupa

KUZEY İRLANDA: Eşi hakkında mali skandallar nedeniyle soruşturma açılan özerk yönetimin başbakanı Peter Robinson, altı haftalığına görevden ayrıldığını duyurdu. Başbakanlık görevine işletmelerden sorumlu Bakan Arlene Foster getirildi. Peter Robinson’ın eşi, 50 bin sterlin yardımı beyan etmemekle suçlanıyor.

ALMANYA: Avrupa Konseyi Sağlık Komitesi Başkanı Wolfgang Wodarg domuz gribinin yüzyılın en büyük sağlık skandallarından olduğunu ileri sürdü. “Bu sahte salgın ilaç firmalarının işi” diyen başkan, Dünya Sağlık Örgütü’nü (WHO) bu konuda ‘pandemi’ (yaygın hastalık) ilan etmeye telkin etmekle de suçladı.

DANİMARKA: Pakistan’a 28 milyon dolar yardım yapacak. Bu yardım 2010-2012 yılları arasında tamamlanacak.

SIRBİSTAN: Bosna Hersek’in Zvornik bölgesinde işlenen çok sayıdaki savaş suçuyla ilgisi aranan ‘Pufta’ kod adlı Dragan Yankoviç yakalandı.

Ortadoğu

LÜBNAN: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Lübnan Başbakanı Saad Hariri iki ülke arasındaki vizenin karşılıklı olarak kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin de bulunduğu altı anlaşmaya imza attılar.

 

IRAK: ABD’nin Irak ve Afganistan’daki güçlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus, yaptığı açıklamada, İran’la olan nükleer krizin diplomasiyle çözülmesini ümit ettiğini ancak aksi takdirde nükleer tesislerin bombalanabileceğini söyledi.

Haftanın dikkat çekeni:

“Sorunun derinine inmemiz lazım; mafia, sömürü, yabancı korkusu ve ırkçılık.”

Pierluigi BERSANİ, İtalyan Demokratik Parti üyesi

Ülkenin güney eyaleti Calabria’da göçmen işçiler ile bölge sakinleri arasında tırmanan gerginliğin ardından.

Haftanın gözden düşeni:

“Şu an herhangi bir şeyin fiyatını yükseltmek için kesinlikle hiç bir sebep yok.”

Hugo CHAVEZ, Venezuela Devlet Başkanı

Ülkede devalüasyon kararı alan başkan,

hiç bir işyerinin fiyat yükseltmemesi için orduyu görevlendireceğini açıkladı.


Karel Valansi