Haftanın İzi
Haftanın İzi

Eritre'den Küba'ya, Kırgızistan'dan Yunanistan'a haftaya damgasını vuranlar...

Afrika
ERİTRE: Kenya’da turnuvaya katılan bir Eritre futbol takımını geri getiren uçaktan sadece bir yönetici ve koç çıkınca, Futbol Federasyonu Başkanı Nicolas Musonye tüm takım için kayıp ilan etti. Hükümet bu bilgiyi yalanlarken, baskıcı yönetim ve yoksulluk nedeni ile ülkeden her ay yüzlerce kişinin ayrıldığı söyleniyor.

Amerika
ABD: NASA uzayın haritasını çıkarmakla görevli olan Wise uydusunu fırlattı. 320 milyon dolarlık uydunun bir ay içerisinde faaliyete geçmesi bekleniyor.
KÜBA: ABD Başkanı Barack Obama’nın Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmesini olumlu bulan Küba’nın eski Lideri Fidel Castro, ABD’nin Afganistan’a takviye asker gönderme kararı almasının ardından Obama’nın bu ödülü kabul etmesini eleştirdi.

Asya
FİLİPİNLER: Ülkenin en aktif yanardağı olan ve en son 2006 yılında patlama yaşanan Mayon Yanardağı’nın tekrar faaliyete geçmesi üzerine on binlerce kişinin tahliyesi istendi.
KIRGIZİSTAN: Kasım ayından beri ithal edilen doğalgaz borcunu ödemeyen Kırgızistan, Özbekistan’a olan üç milyon dolarlık borcunun tamamını kapattı.
AFGANİSTAN: BM Afganistan Özel Temsilcisi Kai Eide’nin görevi Mart 2010’da sona eriyor. 2003-2006 yılları arasında NATO’nun Afganistan’daki eski kıdemli sivil temsilcisi Hikmet Çetin, BM Barış Gücü eski Başkanı Fransız Jean Marie Guehenno, BM Nepal eski Temsilcisi İngiliz Ian Martin ve BM’nin Irak’taki eski Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile birlikte yeni temsilci olarak adı geçiyor.

Ortadoğu
FÖY: Ocak 2010’da düzenlenmesi beklenen genel seçimler, iki rakip grup olan El-Fetih ve Hamas’ın görüş ayrılığına düşmesi nedeniyle süresiz ertelendi. Filistin Kurtuluş Örgütü’nce alınan karar uyarınca, 24 Ocak’ta görev süresi dolacak olan ve tekrar aday olmayacağını açıklayan 74 yaşındaki Filistin Özerk Yönetimi Lideri Mahmud Abbas’ın görev süresi, yeni bir seçim düzenleninceye kadar süresiz uzatıldı. Hamas kararı tanımadığını açıkladı.
İRAN: İran Dışişleri Bakanı Manuçer Muttaki, Irak’tan ülkelerine yasadışı yollardan giriş yaptıktan sonra casuslukla suçlanan üç Amerikan vatandaşının mahkemeye çıkarılacağını açıkladı. ABD yetkilileri ise üç Amerikalının Temmuz ayında Irak sınırına yakın bölgede yürüyüş yaparken çok belirgin olmayan sınırı yanlışlıkla geçtiklerini söylüyor.

Avrupa
RUSYA: 1990’lı yıllarda Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından geçici başbakan olan ve ülkenin serbest piyasa ekonomisine geçişi için atılan adımların mimarı olarak görülen İgor Gaydar 53 yaşında kan pıhtılaşması sonucu yaşamını yitirdi.
İNGİLTERE: Görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine British Airways, 22 Aralık-2 Ocak tarihleri arasında greve gideceğini açıkladı. İngiliz Havayolları yönetimi Noel’de yapılması planlanan grevi önlemek için işçi sendikası temsilcileri ile tekrar görüşme masasına oturacak.
YUNANİSTAN: Başbakanı Yorgo Papandreu, katıldığı konferansta ‘’Ülkenin borca batma’’ tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi. 2010’un ilk üç ayında yıllardır yapılmayanları yapmak üzere kararlar alınacağına değinen Papandreu, durumun Yunanistan’ın egemenlik haklarıyla da ilgili olduğunu kaydetti.

Sayılarla Meksika kartel savaşları

Devlet Başkanı Felipe Calderon'un göreve geldiği Aralık 2006'da uyuşturucu mafyasına karşı savaş açacağını ilan etti. ABD pazarında lider olmak için yerel otorite ile ve kendi aralarında çatışan uyuşturucu kartelleri Kuzey Meksika'da cinayetsiz bir günün geçmemesine neden oluyorlar.

20: 15 Aralık günü ölen kişi sayısı
2.500: 2009 yılında ölen kişi sayısı
14.000: Ocak 2001'den beri ölen kişi sayısı (ABD'nin Irak'taki kaybından daha fazla)
45.000: görevli asker sayısı
5.000: görevli federal polis sayısı
18: çatışmaların sürdüğü eyalet sayısı
15.800 ton: Meksika'nın 2008'deki uyuşturucu üretimi
1,4 milyar dolar: uyuşturucu ile savaşta Meksika'nın aldığı ABD yardımı
% 600: İnsan haklarına uymayan orduya karşı artan şikayet oranı
80.000: tutuklanan kişi sayısı
200: tutuklanan veya görevden alınan politikacı sayısı
14 milyar dolar: kartellerin ABD pazarından kazancı
% 68: halkın Başkan Calderon'u destekleme oranı

Haftanın dikkat çekeni:

"Tarihi bir karar alındı şu an. Bu tartışma küresel ticareti çok uzun süre baltaladı."

Benita FERRERO WALDNER
AB Dış İlişkiler Komiseri, ' muz savaşları' olarak da adlandırılan, dünyanın en uzun süre tartışılan ve AB ile Latin Amerika ülkeleri arasındaki ticareti düzenleyen anlaşmanın imzalanmasının ardından.

Haftanın gözden düşeni:

"Dubai dünyanın önemli ve güçlü finansal merkezidir ve öyle kalacaktır."

Şeyh Ahmet BİN SAEED AL MAKTUM

Dubai İcra Kurulu Başkanı, Abu Dabi'nin 10 milyar dolarlık müdahalesinin ardından


Karel Valansi