Chavez: Holokost’u gerçekleştirenleri kınıyorum

Geçen hafta Larry King’in programına katılan Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın aksine Holokost’u inkâr etmediğini söyledi.

Chavez, geçtiğimiz hafta Birleşmiş Milletler’de yaptığı konuşmada İsrail’i eleştirmişti. Larry King’e konuk olan Chavez, yakın ilişkileri bulunan Ahmedinecad ile aynı fikirde olmadıklarının altını çizdi.

Chavez “Yahudi Holokostunu inkâr etmiyorum ve sorumluları kınıyorum” dedi. Sözlerine devam eden Chavez, Avrupalıların Güney Amerika’ya gelmesiyle beraber 90 milyona varan Kızılderili nüfusu, 200 yılda dört milyona düştüğünü belirtti. Chavez “Bu da bir Holokost’tur ve Avrupalılar bunu inkâr etmekteler” dedi.

Geçtiğimiz Ocak ayında İsrail’in Gazze’ye olan operasyonundan dolayı ile Venezüella-İsrail ilişkilerini geren Chavez, Birleşmiş Milletler’de yaptığı konuşmasında İsrail’in soykırım yaptığını iddia etti. Hugo Chavez, eleştirilerini İsrail hükümetine yönelttiğini ve vatandaşlarının bir suçu olmadığının altını çizdi.

King’in programında Chavez İsrail’i ‘savaş odaklı’ bir ülke olması ile suçladı.

Bu arada Venezüella Hahambaşısı Pynchas Brener, Chaves’in ismini vermeden İsrail’i fazla eleştirmenin geniş toplumda antisemitizm olarak algılandığını belirtti. Brener, “İsrail’i protesto edenler Afrika’da yüz binlerce insan katledilirken ne bir gözyaşı döktüler ne bir protesto yaptılar. Bu yüzden İsrail’e karşı yapılan gösteriler antisemitizmdir” dedi.

İsrail-ABD ortak savunma projesi onaylandı

ABD Senatosu’nda İsrail’le ortaklaşa çalışılacak savunma projeleri için 200 milyon dolarlık bütçe yasa tasarısından geçti.

Savunma programlarını destekleyen bu bütçenin içinde İsrail-Amerika ortak uzun menzilli ve kısa menzilli füzelerin geliştirilmesi de bulunmakta.

Senatodan geçen bu yasa tasarısının bir benzeri de Temmuz ayında Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmıştı. ABD Başkanı Barack Obama, geçtiğimiz Cuma günü yaptığı aöıklamada yasayı kuvvetle desteklediğini belirtti.

İsrail, ABD’den yıllık üç milyar dolar savunma yardımı almakta. Geçen bu yasa ise bu yardım kapsamının dışında kalmakta.


İzi Darsa Boston Güncesi