Holokost Müzesi saldırganı yargılanıyor

Geçtiğimiz aylarda Wahington DC’de bulunan Holokost Anma Müzesine saldırıda bulunan James von Brunn, ilk defa yargı karşısına çıktı.

Mahkeme, çatışma sırasında yaralanan sanığın iyileşmesi beklendiği için daha önceleri ertelenmişti.

Savcı Nicole Waid, von Brunn’un Yahudi cemaatine Holokost’un bir yalan olduğu mesajını vermek istediğini ve saldırı için aylar öncesinden hazırlandığını belirtti. Bunun yanı sıra Waid’in kendi cenaze planlarını yaptığını, çünkü saldırıda ölmeyi umduğunu belirtti.

Von Brunn, ise avukatının yaptığı akıl hastalığı muayenesinden geçmesi talebini reddetti. Von Brunn yaptığı açıklamada “Anayasa bana hızlı ve adil yargılamada bulunma garantisi vermekte. Ben ABD vatandaşıyım ve Deniz Kuvvetleri eski komutanıyım. Bu ülkeyi korumaya yemin ettim ve ben yeminlerimi çok ciddiye alırım” dedi. Yargıç avukatın önerisini uygun bularak saldırganın akıl hastalığı muayenesinden geçmesi gerektiğini ve davanın 14 Ekim’e ertelendiğini bildirdi.

 

Konre üyeleri, Obama yönetimi ve Yahudi liderler bir araya geldiler

ABD Kongre üyeleri ile Obama yönetimi yetkilileri geçtiğimiz Perşembe günü Yahudi liderlerle bir araya gelip İran’ın nükleer silah edinmesini nasıl engelleyeceklerini görüştüler.

İran’a karşı yaptırımların yasalaşmasının sorumluluğunu alan Temsilciler Meclisi’nin Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Demokrat Howard Berman ile Temsilciler Meclisi’nin Muhalefet Lideri Cumhuriyetçi John Boehner ve Cumhuriyetçi Eric Cantor, Perşembe günü 300’den fazla Yahudi cemaat liderlerinin sorularını Washington’da yanıtladı. Toplantıya Obama yönetiminden Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi Dennis Ross ve Dışişleri Bakanlığı Politik İlişkiler Başkan Yardımcısı William Burns katıldı.

Yapılan toplantıya organizatörlerin gazetecileri davet etmek istemesine rağmen Obama yönetimi yetkilileri toplantıya gazetecilerin girmesini engelledi. Böylelikle toplantı basına kapalı gerçekleştirilmiş oldu.

Katılımcıların bazıları Perşembe günü toplantı sonrası kongre binasına gelerek bazı temsilciler ve senatörlerle İran’a yaptırımların sıkılaşması için görüşmelerde bulundular. Katılımcıların bir diğer kısmı ise İtalya, Hindistan, Rusya ve diğer büyükelçiliklere giderek İran’a karşı yapılacak olan yaptırımların uluslararası platformda birlikteliğin önemini vurguladılar.

 

 


İzi Darsa Boston Güncesi