HER SON YENİ BİR BAŞLANGIÇ/ Tatil biterken ve okul başlarken…
HER SON YENİ BİR BAŞLANGIÇ/ Tatil biterken ve okul başlarken…

Yaz tatilinin bitmesini hiçbir çocuk istemez. ‘Tatil bitti duygusunu’, çocuklarınızın daha az hissetmesi ve okula yeniden alışmalarını sağlamak için işte birkaç öneri

Çocukluk anılarımı düşündüğümde, o dönemde herhalde beni en çok hüzünlendiren zamanlar yaz tatili ve Şubat tatillerinin bitimi olurdu. Hatta Pazar akşamları da, ertesi gün okul başlayacak diye kara kara düşünürken bulurdum kendimi.  Halen de Pazar günleri ve tatil dönüşleriyle ilgili zaman zaman sıkıntı yaşamaktayım. Hemen hemen her insan da muhtemelen benzer duygular içindedir. İşte bu çok insani bir tarafı olan ‘tatil bitti duygusunu’, çocuklarınız da bu şekilde yaşamakta olabilir.  Tatil bitiminde okula başlamayı kolaylaştırmak için aşağıdaki ipuçlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Yaz tatilleri her çocuğun dinlenmesi, enerjisini toplaması, kışki tempodan uzaklaşması için şüphesiz çok önemli bir zaman.  Dinlenme, keyif, arkadaşlar, deniz ve güneş ile geçen bu zamandan sonra okul temposuna geri dönmek tabii ki kolay değildir (Özellikle de yaz tatili, sadece tatil yapmakla geçmiş ve kitap okuma ve yaz döneminde verilmiş ödevlere bir türlü başlanamamışsa).  Her ne kadar çocuğunuz bu dönemde verimli bir şekilde kitap okuyup, belki de yazın verilen bulmacalarla karışık yaz ödevlerini yapsa da okul zamanındaki düzen ile tatildeki düzen tamamen farklı olduğundan çocuğunuz zaman planlamasında zorlanabilir.

Okula alışması için…

UYUMA VE UYANMA DÜZENİ

Birçok aile, okul döneminde bir uyku düzeni oturtmuş oluyor ancak yaz döneminde bu düzen karışıyor.  Çocuklar tatilde daha geç yatıp, daha geç kalkabiliyorlar.  Siz de kendinizden fark edebilirsiniz geç yatıp, geç kalkmaya alıştığınız zaman saatleri erkene çekmek oldukça zordur.  Bu nedenle yaz tatili sona ermeden bir iki hafta öncesinde okul uyku düzenine yaklaşık bir uyku düzenine geçmeye çalışın.  Çocuğunuzun yaş dönemine göre uyku saatini biraz daha.  erkene çekince zaten uyanma saati otomatik olarak erkene çekilecektir Eğer çocuğunuz erken yatmaya karşı dirençliyse, uyku saatine yakın onun aktivitelerini azaltın ve rahatlatacak aktivitelere (kitap okuma, hafif müzik dinleme, ılık bir banyo vb.) geçiş yapın. 

OKUL EŞYALARINA YENİDEN MERHABA

Hemen hemen her okul, akademik dönem başlamadan önce gerekli kitap ve kırtasiye malzemesinin listesini çıkartıyorlar.  Çocuğunuz ile beraber bu listenin üzerinden geçin ve gerekli malzemeleri almak için bir gün ayırın.  Yeni defterler, kalemler, kitaplar çocuğunuz için okula başlamak için bir motivasyon sağlayacaktır.  Kitap ve kırtasiyenin yanında çocuğunuzla beraber okul forması için ihtiyaçlarını da saptayıp, okul başlamadan önce bu konudaki ihtiyaçlarını tamamlayın. 

TATİLİ GÖZDEN GEÇİRME

Güzel şeyler çabuk biter diye bir söz vardır.  Tatil çabuk geçmiş gibi gelse de üzerinde konuşuldukça, aslında ne kadar çok yeni anınız olduğunu fark edeceksiniz.  Yaz tatili, yapılan güzel aktiviteler, gidilen tatil mekânları, aile ve arkadaşlarla geçirilen güzel zamanları konuşmak hatta belki de resmetmek çocuğunuzun hoşuna gidecektir.  Eğer konuşmak ya da resim yapmak çok hoşuna gitmiyorsa, keyifli bir aktivite olarak yaz ile ilgili farklı resimlerden, hatta belki de kendi yaz resimlerinizden, bir poster oluşturabilirsiniz.  Böylece çocuğunuzla beraber, ona güzel anılarını hatırlatacak yazdan kalma bir eşya yaratmış olursunuz.

OKUL ARKADAŞLARIYLA BİRARAYA GELME HEYECANI

 Okul düzenine ve disiplinine alışmak, başta zor olabilir ama okula başlamanın pek çok güzel yanları da vardır. Öğretmen, okul arkadaşları gibi yazın özlenen kişileri görmek belki de bunlardan ilkidir.  Bunun yanında, okulda yapılan keyifli ve öğretici aktiviteler, teneffüsler, yeni bilgilerin öğrenilerek merakın giderilmesi de okulun diğer keyifli yanları. Bunları çocuğunuzla paylaşmanız, bu dönemin sadece bitişlerden ibaret olmadığını ve yeni başlangıçlara açılan bir kapı olduğunu çocuğunuza hatırlatacaktır. 

SİZ DE KENDİNİZİ HAZIRLAYIN

Yaz tatilinin bitmesi sadece çocuklar için değil, ebeveynler için de zordur.  Her ne kadar yetişkinlik döneminde üç aylık bir tatil olsa da yaz, aslında yavaşlanılan, dinlenilen bir dönemdir herkes için.  Bu nedenle, yeni başlayacak mevsime sizin de kendinizi hazırlamanız çocuğunuz için oldukça önemlidir.  Çocuklara her ne kadar belirtmek istemesek ve duygularımızı saklamaya çalışsak da onlar birer duygu mıknatısıdır. 

ONA ALIŞMASI İÇİN GEREKEN SÜREYİ TANIYIN

 Eski düzene geri dönmek bir süreçtir. Çocuğunuzun bir anda okul düzenine alışmasını beklemek oldukça yüksek bir beklentidir ve bu beklentinin karşılanmaması sizi üzecek ve kızdıracaktır. Aynı zamanda çocuğunuz da sizi hayal kırıklığına uğrattığını düşündüğünden, o da benzer duygular içinde olabilir.  Öncelikle, bunun bir süreç olduğunu ve çocuğunuzun zaman ihtiyacı olduğunu kabul edin.  Bu süre içersinde de, çocuğunuzun duygularını anladığınızı belirtin. Sizin, onun yanında olduğunuzu ve onu anladığınızı bilmesi, çocuğunuz için en büyük destek olacaktır. Tüm çocuklara ve ailelerine keyifli bir okul yılı dileklerimizle…


Suzi Levi MİZRAHİ