Lieberman: Moskova’daki barış müzakerelerine katılacağız
İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman yakında Moskova’da düzenlenecek Ortadoğu ile ilgili konferansa katılacaklarını bildirdi

Kudüs kaynaklarına göre Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksander Saltanov ile Cuma günü yaptığı görüşmede İsrail’in Moskova’da yapılacak Ortadoğu konferansına katılacağını belirtti. Ancak Lieberman, konferansa katılma şartı olarak konu ve katılımcı listesinin önceden öğrenme isteğini öne sürdü.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı ise konferansın İsrail veya Arap ülkelerini herhangi bir pozisyona, bölge ülkelerinin karşı çıkacağı dış kaynaklı bir diplomatik çözüme veya ajandaya zorlamak amacında olmadığını belirtti.

Lieberman ise bu sene içerisinde gerçekleşirse İsrail’in konferansa katılacağını ancak hükümetin Filistinliler ile ilgili politikasının netleşmesi için birkaç aylık bir süre zarfına ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Ruslar, Ekim 2007’de düzenlenen Annapolis Konferansı’nın devamı olarak konumlandırmak amacıyla düzenledikleri bu konferans üzerine bir yıldan fazla bir süredir çalışıyor.