İsviçre Cumhurbaşkanı Ahmedinecad buluşmasını savundu

Cenevre Konferansı öncesinde İranlı meslekdaşı Ahmedinecad ile görüşmesi nedeniyle İsrail’in eleştirilerine maruz kalan İsviçre Cumhurbaşkanı Hans-Rudolf Merz, buluşmasını savundu ve eleştirilerin nedensiz olduğunu ifade etti. “İsviçre tarafsızdır ve herhangi bir ittifakın üyesi değildir,” diyen Merz, arabuluculuk yapmanın ülkesinin millî bir geleneği olduğunu sözlerine ekledi.

Ancak bu açıklamalar İsrail tarafından tatminkâr bulunmadı ve İsrail İsviçre Büyükelçisi İlan Elgar’ı geri çağırdı.

İsrail Başbakanı Netenyahu ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, ortak bir basın açıklaması düzenleyerek Elgar’ın danışmanlık yapması için en yakın zamanda geri çağırılacağını duyurdu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Demokratik bir ülke cumhurbaşkanının İsrail’in yıkımını isteyen tanınmış bir Holokost inkârcısı ile görüşmesi İsviçre’nin temsil ettiği ve muhafaza etmesi gereken değerlerle çelişmektedir,” cümleleri kullanıldı.

Açıklamada “İsrail, konferansa tanınmış bir Holokost inkârcısının katıldığı günün, tüm dünyadaki Yahudilerin Soykırımı Anma Günü olduğu gerçeğini görmezden gelemez,’’ ifadesi yer aldı.