Beyaz Saray’da ilk kez Pesah yemeği
Beyaz Saray’da ilk kez Pesah yemeği

 

ABD Başkanı Barack Obama, geçtiğimiz Perşembe günü, Beyaz Saray’da yakın arkadaşları ve ekibi için ailece katıldıkları geleneksel bir Pesah Seder yemeği düzenledi. Amerika tarihinde bir ilk olan ve bayrama özel, özgün çeşitlerin unutulmadığı seder sofrası, sarayın Aile Yemek Odası’nda gerçekleşti. Beyaz Saray aşçıları, Pesah yemeği mönüsünü, davetlilerin geleneksel tariflerine başvurarak hazırladı. Yemekler, Obama’nın Danışmanı David Axelrod’un asistanı olan Eric Lesser tarafından titizlikle denetlendi. Eric Lesser, geçen sene de Obama’nın kampanyası sırasında, Pensilvanya/Harrisburg’da Sheraton Oteli’nde evlerine gidemeyen kampanya çalışanları için verilen Pesah yemeğini organize etmişti. Obama, yemeğe sürpriz katımıyla yardımcılarını hoş bir şekilde şaşırtmıştı.

 

Amerika Başkanı’nın bu sene Beyaz Saray’da düzenlediği Pesah yemeği, Ulusal Demokratik Yahudi Konseyi tarafından memnuniyetle karşılandı.

 

Grubun sözcüsü Alexis C.Rice, Obama’nın tarihteki ilk Beyaz Saray Seder’ine ev sahipliği yapmasının Yahudi cemaatine olan samimiyetinin ve yakınlığının güzel bir ifadesi olduğunu ve Yahudi Cemaati’nin, Obama’yı tartışmasız gerçek dostları olarak kabul ettiklerini belirtti.