Haftanın izi
Haftanın izi
.

Afrika

• Uganda: Ruanda mezarına kavuşuyor

1994 yılında Ruanda’nın Hutu Başkanı Habyarimana’nın öldürülmesi ile başlayan olaylar ile 800 bin Tutsi ve ılımlı Hutu, aşırı Hutular tarafından öldürüldü. Bu olaylarda hayatını kaybedenler törenler ile üç toplu mezara nakledilecekler.

• Tanzanya: Maden çöktü

Tanzanya’nın kuzeybatısında küçük bir altın madeni sel suları altında kalarak çöktü, en az yirmi kişi hayatını kaybetti.

• Libya: Mülteci gemileri battı

Libya açıklarında İtalya’ya ulaşmak isteyen mültecileri taşıyan iki teknenin batması sonucu 21 kişi öldü, yüzlerce kayıp var.

Amerika

• Küba: Latin Amerikalılara çağrı

Küba eski Lideri Fidel Castro, Latin Amerika ülkelerine çağrıda bulunarak ABD’nin de katılacağı 17 Nisan’da Trinidad’da düzenlenecek Amerikan Zirvesi’nde Küba’ya yönelik tecridi ve ABD’nin uyguladığı ekonomik ambargoyu zirve gündemine taşımalarını istedi.

• Venezüella: İltica hakkı

Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD’nin yılsonuna kadar kapatmayı planladığı Guantanamo Üssü’ndeki 240 tutsağa iltica hakkı vermeye hazır olduklarını açıkladı.

• Meksika: Eroin şebekesine darbe

Juarez eroin şebekesinin başı olan Vicente Carrillo Leyva, Mexico City’de spor yaparken yakalandı. Eroini özel jetleri ile taşıyan babası “gökyüzünün kralı” Amado Carrillo yakalanmamak için estetik ameliyat yaptırırken hayatını kaybetmişti.

 

Asya

• Kuzey Kore: Uzun menzilli füze denemesi

Kuzey Kore’nin uzun menzilli füze denemesi üzerine BM acil toplandı fakat somut bir karar alınamadı. Kuzey Kore ise uzaya bir telekomünikasyon uydusu gönderdiğini açıkladı. ABD, Güney Kore ve Japonya’ya göre Kuzey Kore’nin balistik füze faaliyetlerini yasaklayan BM Güvenlik Konseyi kararı ihlal edildi. Ancak Çin ve Rusya’nın itirazı üzerine önce kararı ihlal edip etmediği masaya yatırıldı. Birçok ülke Kuzey Kore’yi kınadı, provokatif hareketlerle kendini izole ettiğini belirtti.

• Pakistan: Mezhep kavgası

Ülkenin Pencap Eyaleti’nde bir Şii camisine düzenlenen bombalı intihar saldırısında yirmi kişi öldü, 60’tan fazla yaralı var. Mezhep çatışması olduğu düşünülen saldırıda sorumluğu üstlenen olmadı. Başkent İslamabad’da düzenlenen saldırıda ise sekiz asker hayatını kaybetti.

 

Avrupa

• Danimarka: Rasmussen istifa etti

Başbakan Anders Fogh Rasmussen, NATO Genel Sekreterliği görevini üstlenmek üzere başbakanlıktan istifa etti.

• Fransa: NATO genişliyor

Strasbourg-Kehl zirvesi  öncesinde NATO’ya katılan Arnavutluk ve Hırvatistan ile birlikte üye sayısını 28’e çıkaran ittifak,  genişleme planlarına dâhil olmak isteyen Ukrayna ve Gürcistan ile ilgili henüz bir uzlaşmaya varamadı.

• Moldova: Komünistler kazandı

Moldova’da yapılan parlamento seçimlerini iktidardaki Komünist Partisi kazandı.

• İtalya: Dünya sallandı

İtalya’da pazartesi sabahı meydana gelen 6,3’lük depremde ölü sayısı 207 olarak açıklandı. Ayrıca Yunanistan’da 4,4’lük, Endonezya’da ise 6,1’lik deprem meydana geldi.

Ortadoğu

• FÖY: Hamas’tan askeri akademi

Jerusalem Post Gazetesi’nin haberine göre Hamas’ın, son operasyon ile İsrail ordusu gibi eğitimli bir orduya karşı mücadelede saha komutanlarının yeterince iyi olmadığı görmesi üzerine komutanları eğitmek amacıyla bir askeri akademi kurmayı planladığı bildirildi.

• Mısır: Altı tüneli yıktı

Sina Yarımadası’nda Gazze’ye kaçak yolla hayvan ve elektrik jeneratörleri taşıyan kamyonları ele geçiren Mısır, Gazze’nin sınırında bulunan ve Hamas’ın silah kaçırdığı altı tüneli yıktı.

haftanın sözü

“ABD hiçbir zaman İslam ile savaşta olmadı ve olmayacak”

ABD Başkanı Barack OBAMA, TBMM’deki konuşması sırasında

 


Karel Valansi