Fas, İran ile ilişkilerini kesti
Fas, İran ile ilişkilerini kesti
İran eski içişleri bakanı, ülkesinin Bahreyn üzerindeki ilgisini açık edince tüm Arap dünyası, İran’a cephe aldı. Fas, İran ile ilişkilerini kestiğini açıkladı

Fas, bir İranlı diplomatın geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklama üzerine İran ile olan diplomatik ilişkilerini kesme kararı aldı ve İran’da bulunan temsilcilerini geri çekti.

İran eski İçişleri Bakanı Ali Akbar Nateg, yaptığı açıklamda Bahreyn’in İran’a ait olduğunu belirtmiş, İran’ın on dördüncü eyaleti olduğunu söylemiş ve hala İran meclisinde bir koltuğu olduğunu açıklamıştı.

Açıklama sadece Fas’ta değil, tüm Arap dünyasında tepki ile karşılandı. Tahran Yönetimi eski içişleri bakanlarının açıklaması ile ilgili olarak özür dileyerek, konunun yanlış anlaşıldığını ve İran’ın Bahreyn üzerinde hiçbir ilgisinin olmadığını belirtti.

Basra Körfezi’nde bir ada olan ve İran’a binlerce kilometre uzaklıktaki Bahreyn, nüfusun büyük bölümü Şii olduğu halde Sunni bir azınlık tarafından yönetilmekte. Bu nedenle Şii dünyasının lideri İran ile yakın ilişki içindeler.

Bahreyn’deki yönetimin Şii nüfusa yönetimde söz hakkı tanımadığı belirtilitken, bölge uzmanları İran’ın Bahreyn’deki Şii nüfusu kullanarak Basra Körfezi’nde hakimiyetini sağlamlaştırmak istediğini belirtiyor.

Bu arada İran Dışişleri Bakanlığı, Fas’ın ülkesi ile diplomatik ilişkilere son vermesi kararı ardından gelişmelerin İslam dünyasının ihtiyaç duyduğu birlik ruhuna zarar verdiğini belirtti.