gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Kısa kısa...
Kısa kısa...

ABD seçimlerinde İsrail’den 42.000 oy

İsrail’de yaşayan ve 4 Kasım başkanlık seçimleri için oy kullanacak 42.000 Amerikalının olduğu belirtildi. İsrail’de yaşayan Amerikalıların büyük çoğunluğunun Florida, Ohio ve Pennsylvania eyaletlerine kayıtlı olduğu, bu eyaletlerin de genellikle başkanın seçilmesinde kilit rol oynadığı vurgulandı. ABD’de en büyük oy veren grubun New York ve New Jersey olduğu biliniyor. Anketler bu iki bölgenin Demokratlardan yana olduğunu gösterirken, iki partinin New York ve New Jersey’den sonrak, en büyük çekişme alanının Florida ve Ohio olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, iki adayın oylarının birbirine yakın olması durumunda İsrail’den gelecek oyların sonucu belirlemede etkili olacağını belirtiyorlar.

 

Technion ve Yale ortak askeri projede

İsrail’in önde gelen üniversitelerinden Technion, ABD’nin ünlü üniversitelerinden Yale ile ortak bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Yaklaşık bir buçuk milyon dolarlık projenin amacı, yol kenarında patlayan bombaların askeri araçlara verdiği hasarı en az indirgemek. Gazze Şeridi ve Irak gibi bölgelerde teröristler tarafından yol kenarına yerleştirilen bombalar askerlere zarar vermek için etkili bir silah olarak kullanılıyor. Hem Amerikan, hem de İsrail hükümeti projenin sonuçlarını merakla beklediklerini açıkladılar.

Batı Şeria’da milli maç

Pazar günü Batı Şeria’daki futbol stadyumunda bir ilk yaşandı. Filistinli ulusal futbol takımı, Ürdün Milli Takımı ile bir dostluk maçı gerçekleştirdi. Bu maç, Filistinlilerin kendi stadyumunda oynadığı ilk milli maç olarak tarihe geçti. FIFA, stadyumun yenilenmesine ve düzeltilmesine yardımcı olurken, FIFA Başkanı Sepp Blatter Pazar günkü maçı, “Bir rüyanın gerçekleşmesi” olarak nitelendirdi. Blatter, Filistinlilerin uluslar arası arenada daha fazla tanınması için spor karşılaşmalarının düzenlenmesi gerektiğini söyledi ve diğer ülkeleri Filistin takımı ile maç yapmaya çağırdı.

Mısır’da ilk kadın evlendirme memuru görev başında

Mısır’da görevlendirilen ilk bayan evlendirme memuru geçtiğimiz hafta iş başı yaptı. 34 yaşındaki Amal Suleyman Afifi, işindeki ilk gününde Kahire’nin 75 km. dışındaki bir kasabadaki camide bir çifti evlendirdi. Mısır’daki tutucu kesim, mahkemede iki kadının ifadesinin ancak bir adamın ifadesine eşit sayıldığı gerçeğinden yola çıkarak, bir kadının evlendirme memuru olmasına karşı çıkıyorlar. Mısır Adalet Bakanlığı, Afifi’nin bu göreve getirilmesinin nedenini hukuki bilgi ve deneyimlerinin, diğer adayların çok üzerinde olması şeklinde açıkladı.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008