gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
ajanda’m
ajanda’m

• NE İZLEYELİM?

Her ne kadar Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden ödülsüz dönse de, yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın üstlendiği ve Cannes Film Festivali’nden “en iyi yönetmen” ödülüyle dönen Üç Maymun geçtiğimiz hafta gösterime girdi. Başrollerini Yavuz Bingöl, Hatice Aslan ve Ercan Kesal’ın paylaştığı 2007 yapımı Türkiye, Fransa, İtalya ortak yapımı film küçük zaafların büyük yalanlara dönüşerek parçaladığı bir ailenin, gerçeği örtbas ederek her şeye rağmen bir arada kalma çabasını konu alıyor. Altından kalkamayacağı acılara ya da sorumluluklara maruz kalmamak adına gerçeği bilmek istememek, onu görmemek, duymamak, hakkında konuşmamak ya da günümüz tabiriyle “Üç Maymun”u oynamak, onun var olduğu gerçeğini ortadan kaldırır mı? İzleyelim ve anlayalım… Film ayrıca “24. Uluslararası Haifa film Festivali”nde, yönetmen David Fisher, Avrupa Film Akademisi üyesi Lissy Bellaiche, artist Evgenia Dodina, Phylis Mollet, yönetmen ve sinema yazarı Irit Shamga’dan oluşan uluslararası jüriden tam not alarak “en iyi film” ödülüne değer görüldü. Son olarak da 16 Kasım’daki “Uluslararası Selanik Film Festivali”nin açılışında gösterilecek.

 

 • NE DİNLEYELİM?

Muhteşem bir albüm: Rockferry, dinlenmeye değer bir şarkı: Mercy, harika bir ses: Duffy! 15 yaşında yerel kulüplerde şarkı söylemeye başlayan ve daha sonra İsviçreli bir grupla birlikte profesyonelliğe ilk adımı atan Duffy, grubun başarısızlığı nedeniyle ülkesine geri dönmek zorunda kaldı. Ardından, pop-star yarışmalarının bir benzeri olan Wawffactor’a katıldı. Yarışmadan birinci çıkması beklenirken, ikinci oldu. Üniversite yıllarında, bir yandan garsonluk yaparken, bir yandan da jazz ve blues kulüplerinde sahne almaya devam etti. 2004 senesinde üç şarkılık bir CD kaydetti. Richard Parfitt’in aracılığıyla menajer Jeanette Lee ile tanışan Duffy, Londra‘ya taşındı ve orada Suede’in eski gitaristi Bernard Butler ile birlikte solo albümü üzerinde çalışmaya başladı. 2007’de A&M Records ile anlaşan müzisyen, ilk önemli performans sınavını BBC2’nin ünlü programı Later with Jools Holland’da verdi. İlk single’ı "Rockferry"yi Aralık 2007’de hayranlarıyla tanıştırdı. 17 Şubat 2008‘de piyasaya sürülen "Mercy" single’ı ülkesinde 1 numaraya kadar yükseldi. Bu sayede Duffy, son 25 senedir popüler listelerde 1 numaraya çıkmış ilk Galler sanatçısı unvanını elde etti.

 

• NE OKUYALIM?

Bu hafta sizlere pek fazla sözü edilmemiş, ancak oldukça ilginç bir kitabı tanıtmak istiyorum: David Deida’nın yazdığı, Arzu Altınanıt’ın Türkçeleştirdiği, “Erkeğin Özüne Giden Yol”. Yazar David Deida bu kitabıyla, okuru çağdaş erkeğin yüreğinde güçlü bir seyahate çıkarıyor. Ender bulunan dürüst yaklaşımı ve erkek kalbinin en derin arzularına eşsiz bakışıyla, erkeklerin hayatındaki en zor ve önemli konulara parmak basıyor. İş hayatı ve kariyerden, seks, kadınlar ve aşkla başa çıkma, hızla yapaylaşan ve makineleşen bir dünyada amaçlarını saptama yollarına kadar her şeyi anlatıyor. ‘Erkeğin Özüne Giden Yol’da, bir erkeğin kişiliğiyle ters düşmeden, içinde saklı arzularını keşfederek ve hiçbir şeyi gizlemeden dilediği hayatı nasıl yaşayacağı konusuna açıklık getiriyor. Ortaya çıkan, sadece günümüzde erkek olmanın ne anlama geldiğine farklı bir bakış değil, aynı zamanda güvenilir, dürüst ve özgür bir erkek olarak yaşamak için yol gösteren şaşırtıcı bir rehber. Onbir Yayınları’ndan Mayıs ayında piyasaya çıkmış olan kitabın fiyatı 18.00 YTL

 

• NEREYE GİDELİM?

 Kış henüz etkisini göstermeden, sonbaharın güzelliklerinden yararlanmak istiyorsanız, betonlaşmış, kirlenmiş kent hayatından yorulduysanız, el değmemiş, bozulmamış güzellikler arıyorsanız, rotanızı Kıyıköy’e çevirin. Karadeniz‘in haşin dalgalarına tepeden bakan bir köy burası. Daracık sokakları, denize kavuşmaya çalışan minik dereleri, her dem taze balıkları, tarihi yapıları ile Kıyıköy İstanbulluların nefes aldığı bir yer. Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı, tepeden bakınca, kendinizi üstünde kanat çırpan martı gibi hissettiğiniz bu balıkçı köyü, eski zamanlarda Karadeniz’in hırçın dalgalarından kaçan korsan teknelerinin sığındığı bir doğal bir limanmış. Bu küçük koy, şimdi Kıyıköylü balıkçıların yanısıra, Sarıyerli balıkçıları da sezon boyunca ağırlıyor. Açık denizlerde avlandıktan sonra bu limana demirleyen alamanalardan indirilen mevsimine göre palamut, kalkan, kalkan, mezgit, tekir, barbunya, karagöz, hamsi balığı ile derelerde tutulan kefal ve alabalık çeşitlerini, hemen tepede yer alan salaş balıkçı restoranlarında taze taze, afiyetle yiyebilirsiniz.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Aylin YENGİN
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008