gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Bereşit

Besimana Tava

Bereşit. Yaratılış. Her şeye  yeniden taze bir başlangıç yapmak. Geçmişte yaşananları ders almak kaydı ile silerek önümüze bakabilmek. Önümüzdeki günleri daha iyi ve olumlu yaşayabilmek için bazı şeylerin farkında olmak ve buna göre önlemler almak.

İnsanoğlu yanlış yapan bir yapıya sahiptir. Ancak bu yanlışlarının farkına varmak yine insanın bir özelliğidir. Bir başka deyişle geriye dönüp baktığında yanlış ve doğrularını görebilmekte onlardan ders alabilmektedir. Geçmişini sorgulayabilmekte ve bu özelliği ile diğer canlılardan ayrılmaktadır. Bu da insana “teşuva” yapma özelliğini kazandırmaktadır.

Yamim Noraim olarak adlandırılan  Roş Aşana ve Kipur günleri bu konuda insana çok engin fırsatlar sunar. Bu fırsatı kullanıp kullanmamak hep bizim elimizdedir. Kipur günü okunan Neila duasında da Tanrı’nın isteğinin bu yönde olduğu vurgulanır. Böylelikle kişi teşuva yapmak konusunda yönlendirilir.

Tora Bereşit  sözcüğündeki “ Bet” harfi ile başlayarak bizlere hoş bir mesaj vermeyi amaçlamaktadır. Bet harfinin arkası kapalı ama önü açıktır. Geçmişimizde neler yaptıysak teşuva yapmak ve yanlışlarımızı tekrar etmemeye çalışmak kaydıyla zaten geçmişte kalacaktır. Önemli olan önümüze bakmak ve ilerisi için iyi ve güzel şeyler yapabilmektir.

Tanrı kainatı yaratırken tabiri caiz ise bir el kitabı olarak Tora’yı kullanmıştır. Çünkü Tora’nın içinde her şey bulunmaktadır. Önemli olan bizlerin bu kitabı defalarca okuması ve öğrenmesidir. Her yıl Bereşit ile başlarken bilelim ki bu sene birçok yeni bilgiyi darcığımıza ekleyeceğiz.

Bu hafta Madar Hodeş Aftarası Pazar günü Roş Hodeş olduğundan okunmaktadır. Normalde Bereşit için okunan “ Bore Aşamayim” Aftarası Tora’yı öğrenmenin güçlenmenin ve yüceltmenin önemini vurgulayan bir cümle ile nihayet bulur.

Yagdil Tora veyadir.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Rav İzak ALALUF Bu Hafta Peraşa
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008