gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Yeni girişimleriyle Matan Baseter - Barınyurt
Yeni girişimleriyle Matan Baseter - Barınyurt
Günümüz şartlarında insana hizmet etmek zor olsa da, konu insan olunca yardım kurumları tüm zorlukların başarıyla üstesinden gelmeye çalışıyorlar. Cemaatimizin ihtiyaçlı ailelerine yardım eli uzatan Matan Baseter ve barınma olanağı sunan Barınyurt kurumunun Başkanı Viktor Ülçer ve yardımcısı Aldo Elhadef ile kurumdaki gelişmeler hakkında görüştük…

Göreve gelmenizin ardından 2,5 yıl kadar bir süre geçti… Bu süre zarfında gelişmeler neler?

Bugün eskiye oranla Barınyurt çok daha iyi bir durumda… Yönetim kurulundaki arkadaşlarımızın ve gönüllülerin çalışmalarıyla pansiyonerlerimizin yaşantılarına renk katmaya gayret ediyoruz.  Pansiyonerlerimize yönelik geziler, piknikler, yemekler düzenliyor, müzik dinletileri gerçekleştiriyoruz. 

Barınyurt’ta barınmaları mümkün olmayan Or-Ahayim ve Balıklı Rum Hastanelerindeki zihinsel ve fiziksel özürlü kardeşlerimizi toplayabilmek amacıyla mevcut İda Dekohen binasını özürlüler ve rehabilitasyon merkezi haline dönüştürmek istedik. Bunun için Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nun da yardımlarıyla ruhsatını aldık. Bugün İda Dekohen binasında 43 kişilik bir kontenjanımız var. Hastanelerde ve Barınyurt bünyesindeki yaklaşık 25 kişiyi buraya aktarcağız. Yeni yönetmenliğe göre gerekli olan psikiyatr doktor, psikolog ve her on kişiye bir hemşire olmak üzere personel temin edildi.

Binamız katlarını kadın, erkek ve geriatri olarak tahsis ettik. Yataklarımız hastane yatakları olarak değiştirdi, pencerelere sinekliğin yanı sıra, pansiyonerlerimizin pencerelerden bakarken bir kaza yaşanmasını önlemek amacıyla ferforje konuldu. Hemşire ve muhasebe odaları da hazırlandı. Hastalarımızın epikrizleri (çıkış özetleri) incelendikten sonra binamıza transferlerini gerçekleştireceğiz.

La Casa Catering’in çalışmaları ve satışa sunulan dondurulmuş gıdalar hakkında neler söyleyeceksiniz…

Hali hazırda Neve Şalom Kültür Merkezi’nde, evlerde yapılan mutlu kutlamalara hizmet vermeye devam ediyoruz. Matan Baseter aileleri gün geçtikçe çoğalmakta; bu sebeple gelir getirici faaliyetleri arttırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu amaçla marketlerde satılmak üzere Kaşer ürünler hazırladık.  Ürünlerimiz Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının izni ve Hahambaşılık Kaşer belgeli. Donmuş 10 ürün hazırladık. Ürünler her noktada aynı fiyata satılacak. Bunların diğer bir özelliği de mevcut kutularını açıldıktan sonra fırınlanabilmesi.   Bu amaçla yanmaz kutularda satışa sunduk.  Her birinin üzerindeki etiketlerde nasıl hazırlanacağı ve içerisindekiler oranlarıyla belirtildi. 

Ürünleri cemaatimizin yoğunlukla yaşadığı bölgelerdeki market ve şarküterilerden temin edilebilir.  Tüm satış noktalarından aynı fiyatlara alınabilecek.

Tüm bunların yanı sıra Matan Baseter’in hizmetleri de sürüyor. Ülke ve dünya ekonomisine paralel olarak ekonomik şartlar gün geçtikçe zorlaşıyor ve kurumunuzun destek verdiği ailelerin sayısı da artıyor.

Matan Baseter’den destek alan ailelerin sayısı gittikçe artıyor. Birçok insan da yardım almamak için büyük gayret sarf ediyor.  Ancak işin içinde sağlık sorunları girince durum değişiyor. Çünkü bu gün en ufak bir ameliyatın veya bir doktor kontrolü gibi giderleri tahmin edebilmek mümkün… Sağlık giderlerimiz çok arttı…

Her ay yaklaşık 200 aileye, içerisinde aylık gıda ihtiyacı karşılamaya yönelik 18 ürünün bulunduğu gıda paketi gönderiyoruz. Yeni bir girişimle Matan Baseter ailelerine her ay gönderdiğimiz bu “aylık gıda paket”lerine sponsorluk başlattık. Bağış severlerimiz bir aylık veya senelik bu paketlere sponsor olabilirler.  

Her türlü giysi, mobilya, beyaz eşya bağışlarını da kabul ediyoruz.  Bunun yanı sıra yeni evlenecek olan ihtiyaçlı bir aileye verdiğimiz çeyiz fonumuz var. Evlenecek olanlara gelinlik ve beyaz eşyayı Torel Fonu’ndan karşılıyoruz.

Ürünler...

Mini Tart (sebzeli, ıspanaklı, patlıcanlı), Çikolatalı tart (büyük- orta), Ispanaklı Gül Böreği Ispanaklı Ravyoli, Peynirli Su böreği (büyük-küçük), Çin Böreği, Soyalı Kıymalı İçli Köfte, Soya Kıymalı Lazanya

Satış noktaları...

OKKO Şarküterileri, Abant Çiftliği Kemerburgaz ve Nişantaşı, Polonez Gıda İstinye Park, Santral Şarküteri Bebek, Boğaç Şarküteri Şişli, Dafne Gıda Gayrettepe ve Ferahevler, Kosher Şarküteri Caddebostan.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester Yannier Sıcağı Sıcağına ester@superonline.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008