gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Roş Aşana Mesajı - 5769 – 2008

Değerli Dindaşlarım

Bu yıl da geleneksel takvimimize göre Tişri Ayının girmesiyle, başta “Roş Aşana” olmak üzere “Tişri Bayramları” serisini karşılama sürecine girmiş  bulunuyoruz.

Bizleri sağlık ve esenlik içinde bu günlere eriştiren yüce tanrımıza şükürlerimizi ifade ediyor, hepimizi daha nice böylesi dönemlere hep birlikte ve mutluluk içinde eriştirmesini diliyorum.   

Hepimiz biliyoruz ki, “Roş Aşana” bizler için sadece yeni bir takvim döneminin başlangıcı değil, bundan daha önemli ve öncelikli olarak; yaşamımıza Tanrı buyrukları istikametinde yeni anlamlar kazandırma fırsatlarının başlangıcı olma niteliğini de taşımaktadır.

Esasen Elul ayı boyunca uykularımızı öteleyerek katıldığımız geleneksel “Selihot” dualarımızla kendimizi böylesi fırsatları değerlendirmeye manen hazırlamış bulunuyoruz diye düşünüyorum. Önemli olan bu konuda göstermeye hazır bulunduğumuz azim ve iradenin yoğunluğudur ki, bu da maneviyatlarımızı ne kadar güçlü tutabildiğimize bağlıdır.

Bu uğurdaki çabalarımızda yüce tanrının hepimize yardımcı olmasını diliyorum.

 

Değerli Kardeşlerim

Her Roş Aşana mesajımda olduğu gibi, bu mesajımda da cemaatimize ilişkin birtakım güncel olaylarla ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum:

Önce yeni ders yılına henüz girmiş bulunan okulumuzla başlamam gerekirse; Ulus Özel Musevi Okullarının son birkaç yıldır yakalamış bulunduğu başarı eğrisi gerçekten hepimizin yüreğini kabartıyor, yüzümüzü ağartıyor. Okulumuzdaki öğrenci sayısının neredeyse kapasitesinin sınırlarına yaklaşmış bulunması bu durumun cemaatimiz mensuplarınca da doğru değerlendirildiğini gösteriyor.

İnanıyorum ki, evrensel bilgilerle donanan öğrenim çağındaki çocuklarımız, sinagoglarımıza ve Talmud Tora’daki çağdaş din bilgisi, örf ve geleneklerimize ilişkin öğrenimlerine devam alışkanlıklarını da edindikleri takdirde toplumsal kimliğimizin güçlenmesinde en temel bilgileri de edinecekler ve böylece asimilasyon olumsuzluğuyla karşılaşmadan topluma gereğince entegre olabileceklerdir. Tabii bunun için önce velilerinin onları samimiyetle isteklendirmeleri hatta, sinagoga devam alışkanlığını onların da edinmeleri gerekir.

Bu ikazıma uymakta gerekli özeni göstereceğinizi umut etmek istiyorum.

Bu arada her geçen gün faaliyetlerini olgunlaştıran derneklerimizin ve öteki kurumlarımızın çalışmalarını da ilgiyle ve takdirle izlediğimi belirtmekten geri kalmayacağım. Cemaatimizde çok önemli işlevleri var.

 

Değerli Dindaşlarım

Hahambaşılığımızın gerek dini görevlileri gerekse çalışmalarını takdirle andığım Müşavirlerimiz ve yönetim katmanları dindaşlarımızdan gelecek hemen her türlü başvuruya açık ve bence en uygun çözümleri üretmeye hazır ve istekli bulunmaktadır. Bu alanda takip edilecek en doğru yöntem; ilgili birimlerle doğrudan temasa geçmek ve sorunları soğukkanlılıkla ortaya koymaktır. Uygun ortamlarda dile getirilmeyen aksaklıkların giderilmesi kuşkusuz kolay olmayacaktır.  Bu arada asıl dikkatinizi çekmek istediğim; toplumumuz bireylerinin cemaat işleri ve toplumsal faaliyetlerimizle daha yakından ilgilenmeleri, hatta bunlarda pay sahibi olmaya çalışmalarıdır. Bu cemaat ancak her birimizin gayretleriyle ayakta kalabilir ve yükselebilir.

Bir başka memnuniyet verici gelişmeyi de hastanemizle ilgili olarak yaşamaktayız. Mazisi bir asrı epeyce aşmış bulunan Or Ahayim hastanemiz özverili yöneticilerinin gayretleri sayesinde, günümüzde artık en modern yataklı sağlık kuruluşlarıyla boy ölçüşebilir hale gelmiş, poliklinik ve en son hizmete giren kadın doğum servisleriyle de hizmetlerini sürdürmektedir. Yeni doğan dindaşlarımızın ilk çığlıklarıyla dünyaya gelişlerini müjdelemeleri bu hastanemizin mazisine en büyük saygıyı ifade edecektir diye düşünüyorum.

Or Ahayim hepimizin ilgisine ziyadesiyle layıktır dostlarım.

Sevgili Kardeşlerim.

Bu duygu ve düşünceler içinde Roş Aşana ve onu izleyen kutsal günlerimizin hepimize sağlık, mutluluk, esenlik ve refah getirmesini diliyor, sizleri kutsal Tora’mızın dualarıyla bereketlendiriyorum.

Tizku Leşanim Rabot

Şana Tova Umetuka

 

Rav İsak HALEVA / Türkiye Hahambaşısı

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
İlgili Haberler
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008